Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Montaż umywalki podblatowej krok po kroku

Montaż umywalki podblatowej krok po kroku



Strefa umywalkowa jest kluczowym elementem każdej łazienkowej aranżacji. Statystycznie to właśnie przed umywalką spędza się w łazience najwięcej czasu. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej umywalki zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i pod względem wizualnego dopasowania do całej łazienkowej aranżacji.

Umywalka podblatowa – co wziąć pod uwagę?

Jednym z wielu dostępnych na rynku typów umywalek są umywalki podblatowe. Nie jest to może tak popularne rozwiązanie jak umywalki nablatowe czy meblowe, mimo tego ma jednak kilka istotnych zalet, które warto wziąć pod uwagę.



  • • Montaż umywalki podblatowej znacznie ułatwia sprzątanie strefy umywalkowej w łazience. Brak wystającej krawędzi sprawia, że możecie bardzo łatwo zgarnąć kurz czy inne zabrudzenia prosto do umywalki.
  • • Umywalka podblatowa zamontowana jest w taki sposób, że zyskacie dodatkową przestrzeń na blacie. Można ją wykorzystać do przechowywania kosmetyków czy innych niezbędnych w łazience drobiazgów.
  • • Montaż umywalek podblatowych ma również zalety czysto estetyczne. Taki typ umywalki świetnie wpisuje się w wiele nowoczesnych, minimalistycznych łazienek. Takie rozwiązanie pozwala również na wyeksponowanie efektownego blatu z ciekawym wzorem.
  • • Brak elementów umywalki wystających ponad powierzchnię blatu zmniejsza również ryzyko przypadkowego uszkodzenia samej misy.
  • • Do zalet umywalek podblatowych zaliczyć można również duży wybór dostępnych w sprzedaży wzorów i modeli. W zależności od tego, jakie trendy wnętrzarskie zainspirowały Waszą łazienkę, możecie wybrać między innymi umywalki podblatowe prostokątne lub umywalki podblatowe owalne.

Jak zamontować umywalkę podblatową?


Zastanawiacie się, jak zamontować umywalkę podblatową? Sposób montażu umywalki podblatowej uzależniony przede wszystkim od tego, jaki model wybierzecie oraz tego, z jakiego materiału wykonany jest łazienkowy blat. Kluczową kwestią jest stworzenie szczelnego i dobrze zabezpieczonego połączenia pomiędzy umywalką a blatem.
Montowanie umywalki podblatowej zaczyna się często od wycięcia odpowiedniego otworu w blacie. W przypadku tak zwanych umywalek wpuszczanych otwór jest zamaskowany przez rant umywalki i wystaje lekko ponad blat. Dzięki temu sam otwór nie musi być wycięty idealnie. Nieco inaczej wygląda to jednak w przypadku montażu umywalki podblatowej. Umywalka znajduje się pod blatem, dlatego tak ważne jest wycięcie idealnie równego i estetycznego otworu i zabezpieczenie jego krawędzi.
Niektórzy producenci umywalek podblatowych dołączają do swoich produktów specjalne papierowe szablony. Przyklejenie takiego szablonu do blatu pozwala na dużo łatwiejsze i wygodniejsze wycięcie otworu o idealnym kształcie i wymiarach.
Oczywiście samodzielne wycięcie otworu do montażu umywalki podblatowej możliwe jest tylko w przypadku niektórych blatów. Przy odrobinie wprawy i dostępie do odpowiednich narzędzi możecie wyciąć otwór w blacie drewnianym. Z oczywistych względów samodzielne wycięcie otworu montażowego w blacie z konglomeratu lub naturalnego marmuru będzie niemożliwe lub przynajmniej znacznie utrudnione. W takiej sytuacji możecie zdecydować się na gotowy blat zaopatrzony w specjalny, wykonany na zamówienie otwór.
Kolejny etap montażu umywalki podblatowej to zwykle przymocowanie umywalki do blatu. Dla ułatwienia możecie zrobić to przed zamocowaniem samego blatu. Sposób montażu umywalki podblatowej do spodu blatu zależy od wybranego modelu. Najczęściej do montażu służą specjalne śruby dostarczone w komplecie z umywalką. Oprócz śrub stosuje się także silikon lub specjalny (wskazany przez producenta umywalki) klej montażowy. Preparaty te mają za zadanie zarówno przymocowanie umywalki do blatu, jak i zabezpieczenie miejsca łączenia przed wilgocią.
Niezależnie od tego, jaką umywalkę i jaki blat łazienkowy wybraliście, kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie i uszczelnienie styku obu tych elementów. Ma to na celu przede wszystkim zabezpieczenie blatu przed uszkodzeniami wynikającymi z działania wilgoci, jeśli zdecydowaliście się na blat z drewna. Jest to jednak równie ważne w przypadku blatów odporny na wilgoć. Ewentualne szczeliny to bowiem idealne miejsce do rozwoju bakterii, pleśni i innych chorobotwórczych drobnoustrojów.



Czytaj także:
Jaka umywalka do małej łazienki? 3 konkretne przykłady
Jaka umywalka nablatowa? 14 rad KOMFORTU
Jak wybrać umywalkę? Rodzaje umywalek do Twojej łazienki!
Jak dobrać baterię do umywalki?
Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych?
Mała łazienka — 10 rozwiązań do niej
Jaka bateria do umywalki nablatowej będzie pasować? 3 propozycje
Duża łazienka – jak urządzić?
Jak urządzić małą toaletę? 8 rozwiązań!
Jak zaprojektować wąską łazienkę?
Jak zaprojektować łazienkę na poddaszu? 4 rady
Jak zaprojektować łazienkę w bloku? 4 żelazne zasady
Na jakiej wysokości umywalka? Odpowiadamy!
Jak wybrać idealną umywalkę
Syfon – montaż syfonu, budowa, rodzaje syfonów