Umów się
Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jakie listwy przypodłogowe wybrać? 5 rad

Jakie listwy przypodłogowe wybrać? 5 rad

Przygotowując się do położenia nowej podłogi, z reguły koncentrujemy się na samej nawierzchni. Wybierając idealne panele, deski czy wykładzinę trzeba jednak pamiętać, by dobrać do nich odpowiednie listwy przypodłogowe. W tym tekście radzimy, na co zwrócić uwagę w tym przypadku!

Listwy przypodłogowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Chcąc dobrze dobrać listwy przypodłogowe, opłaca się wiedzieć, jakie są ich rodzaje oraz po co się je właściwie stosuje. Co najważniejsze, większość producentów kategoryzuje swoje artykuły z punktu widzenia materiału, z którego zostały wykonane – najczęściej jest to drewno, płyta MDF, PCV lub aluminium. Z kolei funkcje listew są w zasadzie dwie:

  • • Użytkowa – umieszczenie listew pod ścianami chroni dylatacje przed dostawaniem się do nich brudu, kurzu czy wody. Chroni też dolną część ściany, która jest najbardziej narażona na zabrudzenie i uszkodzenia. Ułatwia ona też czyszczenie podłogi.
  • • Estetyczna – listwy zakrywają nieestetyczne szczeliny między krawędzią podłogi, a ścianą. Dzięki temu nie trzeba się martwić drobnymi nierównościami podczas przycinania paneli czy wykładziny. Dodatkowo też dzięki zróżnicowanemu wyglądowi i kolorystyce mogą one świetnie uzupełniać aranżacje.

Przy okazji warto też dodać, że listwy przypodłogowe to nie to samo, co profile podłogowe. Te drugie służą bowiem do zakrywania i łączenia szczelin w przejściach między pomieszczeniami czy też różnymi rodzajami nawierzchni.

Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe – jakie wybrać?

Czy więc listwy przypodłogowe są konieczne? Z całą pewnością tak i to niezależnie, czy postawiliśmy na panele podłogowe, płytki, deski czy wykładzinę. A jak dokonać dobrego wyboru?

Listwy przypodłogowe – aluminium, MDF, PCV czy drewno?

Pierwszą ważną kwestią jest oczywiście wybranie materiału, z którego ma być wykonana listwa. Czym się charakteryzują poszczególne opcje?

  • • Drewno – estetyczne i trwałe, jednak stosunkowo drogie w zakupie. Listwy takie na ogół montuje się na klej, nadają się one też do renowacji.
  • • Płyta MDF – bardzo trwała opcja, listwy tego typu mogą mieć też dowolny kolor lub kształt. Są one tańsze od drewnianych, jednak ich okładziny po zużyciu czy uszkodzeniu nie nadają się do naprawy.
  • • PCV – te elastyczne listwy są stosunkowo tanie i na ogół montuje się je na kołki. Ich zaletą jest lekkość i puste wnętrze – które pozwala na pociągnięcie wewnątrz przewodów.
  • • Metal – listwy tego rodzaju mogą być w środku puste lub też pełne. Wyróżniają się one doskonałą wytrzymałością, elastycznością i estetyką – które jednak mają swoją cenę.

Listwy przypodłogowe białe, brązowe czy szare?

Drugą kluczową kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest kształt i kolor wybranych listew. Co jasne, w tym przypadku kluczową rolę odgrywa dopasowanie do estetyki wnętrza. Proste białe, stalowe lub czarne listwy będą idealnie komponować się z nowoczesnymi i minimalistycznymi aranżacjami. Z kolei bardziej fantazyjne profile lepiej się sprawdzą w klasycznych wnętrzach.

Listwy przypodłogowe – jakie wybrać do parkietu, paneli czy płytek?

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest dostosowanie rodzaju listew do typu podłogi. Co jasne, na ogół stawia się w tym przypadku na podobieństwa, zarówno pod względem materiału jak i kolorystyki. W niektórych przypadkach można jednak postawić na większe zróżnicowanie – co stworzy zdecydowane „odcięcie” między podłogą a ścianami.

Jakie listwy przypodłogowe do krzywych ścian?

Mówiąc o wykończeniu podłogi, warto też wspomnieć o wcale nie tak rzadkiej sytuacji – gdy ściany w pomieszczeniu nie są idealnie proste. Wówczas najlepszą opcją będą elastyczne listwy z PCV. Co jednak bardzo ważne, muszą być one dokładnie przykręcone. W przypadku innych materiałów kluczowy jest stopień zakrzywienia – wszystkie materiały można nieco dogiąć do nierówności, o ile są one niewielkie i długie.

Listwa przypodłogowa – jaki wybrać sposób montażu?

Kwestia montażu wybranych listew także ma znaczenie. Co jednak ważne, zarówno klejenie jak i mocowanie na kołki jest trwałe i spełnia swoją rolę. Z całą pewnością jednak klej jest dużo szybszy w użyciu, jednak osiąga on pełną wytrzymałość dopiero po pewnym czasie. Przytwierdzanie z wykorzystaniem kołków rozporowych czy szybkiego montażu jest z kolei bardziej pracochłonne, jednak daje od razu efekt.

Jak montować listwy przypodłogowe?

Jakie więc listwy przypodłogowe najlepiej wybrać? Przede wszystkim dobrze dopasowane do wnętrza, podłogi i ścian. Duży wybór produktów tego typu znaleźć można z kolei w naszym sklepie – Komfort.pl!