Chcąc dobrze dobrać listwy przypodłogowe, opłaca się wiedzieć, jakie są ich rodzaje oraz po co się je właściwie stosuje. Co najważniejsze, większość producentów kategoryzuje swoje artykuły z punktu widzenia materiału, z którego zostały wykonane – najczęściej jest to drewno, płyta MDF, PCV lub aluminium. Z kolei funkcje listew są w zasadzie dwie:
Przy okazji warto też dodać, że listwy przypodłogowe to nie to samo, co profile podłogowe. Te drugie służą bowiem do zakrywania i łączenia szczelin w przejściach między pomieszczeniami czy też różnymi rodzajami nawierzchni.
Jak dobrać listwy przypodłogowe?
Czy więc listwy przypodłogowe są konieczne? Z całą pewnością tak i to niezależnie, czy postawiliśmy na panele podłogowe, płytki, deski czy wykładzinę. A jak dokonać dobrego wyboru?
Pierwszą ważną kwestią jest oczywiście wybranie materiału, z którego ma być wykonana listwa. Czym się charakteryzują poszczególne opcje?
Drugą kluczową kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest kształt i kolor wybranych listew. Co jasne, w tym przypadku kluczową rolę odgrywa dopasowanie do estetyki wnętrza. Proste białe, stalowe lub czarne listwy będą idealnie komponować się z nowoczesnymi i minimalistycznymi aranżacjami. Z kolei bardziej fantazyjne profile lepiej się sprawdzą w klasycznych wnętrzach.
Kolejnym ważnym zagadnieniem jest dostosowanie rodzaju listew do typu podłogi. Co jasne, na ogół stawia się w tym przypadku na podobieństwa, zarówno pod względem materiału jak i kolorystyki. W niektórych przypadkach można jednak postawić na większe zróżnicowanie – co stworzy zdecydowane „odcięcie” między podłogą a ścianami.
Mówiąc o wykończeniu podłogi, warto też wspomnieć o wcale nie tak rzadkiej sytuacji – gdy ściany w pomieszczeniu nie są idealnie proste. Wówczas najlepszą opcją będą elastyczne listwy z PCV. Co jednak bardzo ważne, muszą być one dokładnie przykręcone. W przypadku innych materiałów kluczowy jest stopień zakrzywienia – wszystkie materiały można nieco dogiąć do nierówności, o ile są one niewielkie i długie.
Kwestia montażu wybranych listew także ma znaczenie. Co jednak ważne, zarówno klejenie jak i mocowanie na kołki jest trwałe i spełnia swoją rolę. Z całą pewnością jednak klej jest dużo szybszy w użyciu, jednak osiąga on pełną wytrzymałość dopiero po pewnym czasie. Przytwierdzanie z wykorzystaniem kołków rozporowych czy szybkiego montażu jest z kolei bardziej pracochłonne, jednak daje od razu efekt.
Jak montować listwy przypodłogowe?
Jakie więc listwy przypodłogowe najlepiej wybrać? Przede wszystkim dobrze dopasowane do wnętrza, podłogi i ścian. Duży wybór produktów tego typu znaleźć można z kolei w naszym sklepie – Komfort.pl!