Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak montować listwy przypodłogowe?


Jak montować listwy przypodłogowe?

Szykując się do montażu czy remontu podłogi, nie sposób uniknąć tematu listew przypodłogowych. Stanowią one niezbędny element wykończeniowy i pełnią ważną funkcję estetyczną. Co warto wiedzieć na ich temat? Dowiedz się tego z naszego tekstu!


Jak zamontować listwy przypodłogowe

Mimo że montaż listew przypodłogowych z reguły nie jest skomplikowany, to w naprawdę wielu domach i mieszkaniach sposób ich mocowania pozostawia wiele do życzenia. Najczęstsze problemy to oczywiście niedokładne przyleganie do ściany oraz nieestetyczne wykonanie łączeń czy narożników. Wbrew pozorom uniknięcie ich nie jest jednak trudne. Pierwszą kwestią, o której należy pamiętać, jest przede wszystkim zadbanie o to, by miejsce, w którym mają być zamontowane listwy przypodłogowe, były dokładnie oczyszczone z ewentualnych resztek gipsu, tynku czy paneli. Ważną kwestią jest też wyrównanie ścian, co zdecydowanie ułatwia montaż. Warto przy tym też przypomnieć, że z zasady listwy montuje się na już gotową podłogę – i to niezależnie od tego, czy położone zostały panele , deski czy płytki. Trzecią ważną zasadą jest przestrzeganie zaleceń producenta, które jasno określają, w jaki sposób je zamocować. W praktyce zależy to od rodzaju listwy.


Czym ciąć listwy przypodłogowe

Bardzo ważną kwestią związaną z montażem listew przypodłogowych jest zagadnienie ich cięcia. Użycie niewłaściwych narzędzi zdecydowanie wydłuży pracę i może też w znacznym stopniu wpłynąć na estetykę. Dlatego też zawsze należy używać dedykowanych pił – do drewna, płyt czy metalu. W przypadku rozwiązań z PCV z reguły zaleca się także wykorzystanie klasycznych brzeszczotów. Montując pełne listwy z drewna, płyty czy poliuretanu warto też wyposażyć się w specjalną skrzynkę uciosową lub piłę pozwalającą na ustalenie kąta cięcia. Pozwoli to na łatwe i dokładne wykonanie narożników.

Czym przykleić listwy przypodłogowe

Praktycznie wszystkie z obecnie dostępnych rodzajów listew przypodłogowych można mocować przy pomocy klejów. Dotyczy to także listew z PCV, choć w tym przypadku jest to rozwiązanie rzadziej używane. Niezależnie od wybranej opcji do własnego domu czy mieszkania, zawsze trzeba pamiętać, że tylko dedykowane spoiwa montażowe zapewnią odpowiednią trwałość połączenia listwy ze ścianą. Co przy tym warte ponownego przypomnienia. Jeśli postawiliśmy na panele szerokie, klasyczne czy inny rodzaj podłogi pływającej, to pod żadnym pozorem nie należy przyklejać obrzeży do nich – gdyż muszą one swobodnie pracować. Poprawny montaż listew przypodłogowych ma zasadnicze znaczenie z punktu widzenia ich użyteczności oraz estetyki. Warto więc przyłożyć się do wykonania tego zadania, by cieszyć się naprawdę piękną podłogą!