Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak zamontować listwy progowe?

Rekomendowane kategorie


Jak zamontować listwy progowe?

Myśląc o podłogach w domu czy mieszkaniu, z reguły koncentrujemy się na materiale, z którego mają zostać wykonane czy też problemach z montażem. Dużo rzadziej zastanawiamy się nad takimi kwestiami, jak listwy przypodłogowe, łączące czy progowe. Co trzeba wiedzieć o tych ostatnich i jak je zamontować? Podpowiadamy!

Listwy progowe – kiedy się je stosuje?

Czym jest listwa progowa? W zasadzie są to wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu podłużne elementy przeznaczone do montażu pod drzwiami. Co przy tym ważne, z punktu widzenia samej podłogi listwy nie są niezbędne, pełnią one jednak bardzo ważną funkcję estetyczną i poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców. Profile zasłaniają szczeliny dylatacyjne, które powstają między podłogami w poszczególnych pomieszczeniach i pozwalają na ukrycie różnicy poziomów. Chronią więc przed przypadkowym potknięciem i poprawiają wygląd mieszkania. Co warte podkreślenia, te same produkty wykorzystywane są też do łączenia podłóg różnych typów, np. pomiędzy salonem a aneksem kuchennym. Profile podłogowe progowe oraz listwy przypodłogowe to niezbędne elementy służące do wykończenia posadzki – koniecznie więc należy je zamontować.

Jaka podłoga – czyli, co wziąć pod uwagę w wyborze rozwiązania?

Jakie są rodzaje listew progowych?

Mówiąc o listwach progowych, trzeba podkreślić, że istnieje ich co najmniej kilka rodzajów, które mogą różnić się:

  • • Materiałem – na ogół jest to aluminium lub plastik, choć kupić można też listwy mosiężne czy stalowe.
  • • Kolorem – mogą być one w barwie naturalnej materiału, jak i pokryte farbą.
  • • Kształtem – najpopularniejsze są listwy o profilu prostym lub półokrągłym.
  • • Sposobem montażu – mogą być to kołki, wkręty czy też klej.

Wybór konkretnego rodzaju listwy jest z kolei uzależniony przede wszystkim od kwestii estetyki. Aby wyglądały one dobrze, muszą pasować do podłóg oraz drzwi i ościeżnic.

Podłoga zawsze modna

Listwy progowe – montaż krok po kroku

Profile progowe są więc niezbędnym i ważnym elementem wykończeniowym. Co przy tym ważne, ich montaż nie jest specjalnie trudny. W przypadku najpopularniejszych produktów na kołki, proces ten podzielić można na pięć kroków:

  • 1. Oczyszczenie szczeliny dylatacyjnej z pyłu, kurzu i drobnego gruzu. W przypadku gdy są zamontowane panele podłogowe, często trzeba też uciąć nadmiar folii i podkładu.
  • 2. Przycięcie profilu na odpowiednią długość, gdyż najczęściej sprzedawane są listwy progowe 200 lub 250 cm, które wystarczą na kilka łączeń.
  • 3. Nawiercenie otworów pod kołki przy użyciu wiertarki udarowej.
  • 4. W zależności od systemu – włożenie kołków w szynę pod listwą i dopasowanie do otworów, lub nawiercenie otworów w profilu.
  • 5. Dociśnięcie i dobicie kołków w szynie lub też dokręcenie listwy śrubokrętem.

W tym miejscu trzeba też zwrócić uwagę na dwie kwestie. W przypadku gdy ułożone są panele pod ogrzewanie podłogowe, koniecznie trzeba sprawdzić, czy wiercąc w posadzce, nie uszkodzimy instalacji elektrycznej lub wodnej. Druga ważna kwestia, to zwrócenie uwagi, by wkręty nie dotykały podłogi – gdyż panele lub deski podłogowe do salonu czy deski podłogowe do kuchni montowane w systemie pływającym muszą mieć możliwość ruchu.

Panele bielone - podłoga inna niż wszystkie!

Listwy progowe a różnica poziomów

Częstym problemem pojawiającym się podczas montażu listew, jest różnica poziomów między podłogami w dwóch pomieszczeniach. Wtedy konieczne jest zastosowanie listwy zaokrąglonej, która pozwoli na ukrycie spadku. Co przy tym jednak bardzo ważne, na etapie układania posadzek warto dbać, by różnice były jak najmniejsze. Wspomniany zabieg nie pomoże, gdy przewyższenie będzie większe niż kilka milimetrów.

Podłoga dębowa – co wybrać i jak dopasować do niej meble i kolor ścian?

Listwy progowe samoprzylepne

Bardzo atrakcyjną alternatywą dla listew na kołki, są produkty samoprzylepne czy też montowane na piankę. Główną różnicą między nimi jest oczywiście sposób układania, który nie wymaga wiercenia. Po oczyszczeniu szczelin i przycięciu listwy należy po prostu przyłożyć do podłogi mocno docisnąć. Niestety jednak rozwiązanie to nie jest idealne. Przede wszystkim nie nadaje się ono do podłóg pływających, uginających się czy też pokrytych wykładziną dywanową. Po drugie, klej montażowy z reguły daje słabsze połączenie, niż klasyczne kołki.

Podłoga w pokoju dziewczynki – na co warto postawić?

Listwy progowe to bardzo ważny element wykończeniowy. Aby jednak w pełni spełniły one swoje zadanie, konieczne jest ich prawidłowe zamontowanie. Spory wybór takich profili, a także podłóg – jak panele Quick Step, wąskie panele podłogowe, szerokie panele podłogowe, deski czy też płytki, znaleźć można też oczywiście w naszym sklepie Komfort.pl.