Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Podłogi pływające – co to znaczy?


Podłogi pływające – co to znaczy?

Bez wątpienia podłoga ma olbrzymie znaczenie dla użyteczności i estetyki danego pomieszczenia. Dlatego też warto sobie zdawać sprawę, jakie technologie układania posadzek można zastosować i jakie są ich zalety oraz wady. W tym tekście zajmiemy się podłogami pływającymi – co trzeba o nich wiedzieć?

Co to jest podłoga pływająca?

Czym w zasadzie jest omawiane rozwiązanie? Mówiąc najprościej, jest to po prostu taka podłoga, która nie jest w żaden sposób na stałe przymocowana do stropu. Sama w sobie tworzy jednak spójną całość, dzięki czemu w trakcie użytkowania może minimalnie się przesuwać, a także kurczyć i rozszerzać. Ta „praca” podłogi przypomina właśnie pływanie – co było przyczyną nadania jej takiej nazwy. Co przy tym kluczowe, w układzie pływającym najczęściej układa się panele podłogowe laminowane oraz winylowe. Nie jest to jednak jedyna opcja – zamontować w taki sposób można też nawierzchnie z desek, płyt OSB czy też innych materiałów. Czy jednak warto postawić na takie rozwiązanie?

Jaka podłoga – czyli, co wziąć pod uwagę w wyborze rozwiązania?

Podłoga pływająca czy klejona?

Wiele osób oczywiście zapyta, czy w ogóle pływająca podłoga sprawdzi się w praktyce – czyli będzie tak samo stabilna, wytrzymała i bezproblemowa jak nawierzchnia klejona czy mocowana w inny sposób do podłoża. Odpowiedź w tym przypadku nie jest w pełni jednoznaczna, gdyż po prostu oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Pływające podłogi są dużo szybsze i prostsze w montażu, mogą zapewnić też dobrą izolację akustyczną. Klejona podłoga będzie z kolei charakteryzowała się doskonałą stabilnością i niewrażliwością na odkształcenia. Co jednak najważniejsze, oba rozwiązania sprawdzą się w codziennym użytkowaniu i jeśli są odpowiednio ułożone, to powinny służyć przez wiele lat.

Podłoga dębowa – co wybrać i jak dopasować do niej meble i kolor ścian?

Układanie podłogi pływającej – co trzeba wiedzieć na ten temat?

Niezależnie od tego, czy wybierzemy panele podłogowe wąskie, panele podłogowe szerokie czy w jodełkę, ich montaż jest stosunkowo prosty. Streścić go można w czterech punktach:

  • 1. Oczyszczenie i wyrównanie podłoża.
  • 2. Rozłożenie folii paroizolacyjnej oraz podkładów.
  • 3. Ułożenie paneli „na klik”.
  • 4. Wykończenie przy użyciu listew łączących i ściennych.

Nie znaczy to jednak, że nie ma w tym przypadku miejsca na błędy. Najpoważniejszym z nich jest wykonanie zbyt małych szczelin dylatacyjnych, które umożliwiają pracę całej podłodze. Zaniedbanie tego zagadnienia może skutkować unoszeniem się i odkształcaniem podłogi, a nawet pękaniem zamków poszczególnych paneli. Drugim częstym problemem jest niedokładne dobijanie paneli, czego efektem będzie rozsuwanie się ich w toku użytkowania i powstawanie nierówności.

Podłoga pływająca a ogrzewanie podłogowe

Ważną kwestią związaną w podłogami pływającymi jest kwestia ich stosowania z ogrzewaniem podłogowym. Wbrew popularnemu mitowi, absolutnie nie ma w tym przypadku problemu. Jedyną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, to zastosowanie odpowiednich podkładów i cienkiej podłogi, która nie będzie zatrzymywała ciepła. Najlepiej w tym przypadku wybierać nawierzchnie dobrych producentów, które są dodatkowo dostosowane do współpracy z podłogówką – np. mogą to być panele Quick Step.

Panele bielone - podłoga inna niż wszystkie!

Jakie podkłady pod podłogi pływające?

Znaczny wpływ na walory użytkowe podłóg pływających mają też użyte podkłady. To one odpowiadają za wyciszenie kroków, które są bardzo mocno słyszalne w przypadku paneli podłogowych. Podkłady zapewniają też niezbędną izolację cieplną oraz pozwalają na ukrycie drobnych niedoskonałości podłoża. Ich grubość nie zawsze powinna być jednak duża – szczególnie w przypadku, gdy korzystamy z ogrzewania podłogowego.

Jaka będzie podłoga zawsze modna?

Gdzie można stosować podłogi pływające?

Mówiąc o podłogach pływających, trzeba też podkreślić, że rozwiązanie takie sprawdzi się w większości pomieszczeń. W systemie takim można układać panele i deski podłogowe do salonu, deski podłogowe do kuchni czy też łazienki lub sypialni. A gdzie kupić panele laminowane, panele pod ogrzewanie podłogowe czy też inne rodzaje posadzek? Oczywiście najlepszą opcją będzie skorzystanie z oferty naszego sklepu komfort.pl. Co więcej, trafić u nas też można wyprzedaże paneli podłogowych, dzięki temu świetne podłogi pływające można kupić w jeszcze lepszych cenach!

Podłoga w pokoju dziewczynki – na co warto postawić?

Bez wątpienia podłogi pływające to sprawdzone i uniwersalne rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Warto więc stawiać na posadzki tego typu, szczególnie że można je ułożyć samemu!