Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak zamontować i zdemontować klamkę krok po kroku?

Klamka to integralny element drzwi, dzięki któremu można z nich swobodnie korzystać. Na co dzień oczywiście nikt nie zastanawia się nad jej działaniem, jednak sytuacja ulega zmianie, gdy dochodzi do jakiejkolwiek usterki. Wówczas nie pozostaje nic innego niż jej wymiana. Chęć demontażu może pojawić się także podczas zmiany wystroju czy remontu, kiedy okazuje się, że stare klamki nie pasują do nowej wizji aranżacyjnej. Warto więc wiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzić demontaż klamki, a następnie zastąpić ją nowym modelem. Podpowiadamy!

Jak samodzielnie zamontować lub zdemontować klamkę w domu

Choć klamki najczęściej służą niezawodnie przez długie lata, nie są wieczne. W końcu przychodzi czas na ich wymianę – z powodu usterki czy remontu. Jeśli jesteś w tej sytuacji, z pewnością zastanawiasz się, czy to czynność wymagająca pomocy fachowca. Na szczęście mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Nie musisz poszukiwać specjalisty, ponieważ demontaż i montaż klamek nie wymaga szczególnych umiejętności. Poradzi sobie z nimi nawet niezbyt doświadczony amator majsterkowania. Co więcej, żadna z tych czynności nie zabierze Ci wiele czasu, nie generuje hałasu ani bałaganu. Sprawdź więc, jak przeprowadzić montaż klamki do drzwi w różnych przypadkach.

Montaż klamki w drzwiach – podstawowe pojęcia

Osobom niedoświadczonym, które chcą po raz pierwszy wykonać montaż klamki w drzwiach, na pewno przyda się przedstawienie poszczególnych części tego elementu. Jedną z najważniejszych z nich jest szyld, zwany także rozetą, osłonką lub tarczką. To metalowa część zamocowana bezpośrednio do skrzydeł drzwi, połączona u nasady z rękojeścią klamki za pomocą trzpienia. Sama rękojeść klamki to oczywiście element, za który chwytasz podczas otwierania czy zamykania drzwi. Z kolei trzpień (oś do klamki lub wałek) umożliwia ruch klamki podczas otwierania lub zamykania drzwi. Przechodzi przez otwór w drzwiach i jest przymocowany do klamki z obu stron. Dzięki temu, gdy jest ona obracana, trzpień przekazuje siłę na mechanizm zamka, umożliwiając jego otwarcie lub zamknięcie. Znajomość wymienionych elementów ułatwi Ci montaż klamki do drzwi, a także zrozumienie naszych instrukcji.

Jak wymienić klamkę w drzwiach?

Aby wymiana klamki w drzwiach zakończyła się sukcesem, potrzebujesz kilku podstawowych narzędzi: śrubokręta krzyżakowego, klucza imbusowego, ołówka oraz wiertarki i wiertła do drewna. Z takim zestawem wymiana klamek w drzwiach przebiegnie szybko i sprawnie. Nawet gdy robisz to po raz pierwszy! Co ważne, przygotuj wszystkie z wymienionych narzędzi jeszcze przed rozpoczęciem pracy. W ten sposób oszczędzisz sobie nerwów oraz unikniesz niespodziewanej wizyty w sklepie budowlanym w celu nabycia brakujących akcesoriów. Nie zaszkodzi także zabezpieczenie okolicy wokół drzwi przed pyłem, np. za pomocą folii malarskiej. Zadbaj też o swobodę ruchów w miejscu pracy – usuń wszelkie zbędne przedmioty znajdujące się w pobliżu. Ponadto przyda Ci się dobre oświetlenie.

Jak zdemontować klamkę w drzwiach?

Wszystkie narzędzia gotowe? Zatem czas na demontaż starej klamki. Zacznij od odkręcenia śrub przytrzymujących klamkę z szyldami. Zdarza się, że w pierwszej kolejności trzeba odkręcić śrubę łączącą uchwyt klamki oraz trzpień w osi wkładki. Odkręć śruby z obu stron drzwi. Po zdjęciu wspomnianych elementów oceń stan powstałego otworu. Jeśli wszystko jest z nim w porządku, kwestię tego, jak zdemontować klamkę masz już za sobą i możesz przejść do montażu nowego modelu.

Jak wyjąć trzpień z klamki?

Jak wiesz, trzpień do klamki to ważny element całej konstrukcji. Musi być odpowiednio dostosowany do konstrukcji drzwi i klamki, ponieważ tylko wtedy zamek działa prawidłowo. Czasami jednak i on wymaga wymiany. Jak wyjąć trzpień z klamki?

  • 1. Sprawdź, czy drzwi i klamka są w pozycji zamkniętej.
  • 2. Znajdź na klamce śrubę lub zatrzask, która utrzymuje trzpień na miejscu. W większości przypadków jest to śruba na boku klamki lub na jej końcu.
  • 3. Za pomocą śrubokręta wykręć śrubę. W przypadku zatrzasku konieczne może być jego delikatne przekręcenie lub wyciągnięcie.
  • 4. Kiedy już wyjmiesz śrubę lub zatrzask, trzpień klamki powinien swobodnie się poruszać. W przeciwnym wypadku spróbuj delikatnie obrócić klamkę, aby go uwolnić.
  • 5. Chwyć trzpień palcami i wyciągnij go z otworu. Jeśli jest mocno osadzony, spróbuj nim delikatnie poruszać i obracać.

Montaż i demontaż klamki – krok po kroku

Demontaż starej klamki masz już za sobą? Oto wskazówki wyjaśniające, jak zamontować klamkę do drzwi:

  • 1. Do otworu przyłóż nowy mechanizm mocujący. Gdyby okazało się, że nie pasuje do istniejącego otworu, wprowadź niezbędne modyfikacje. Zrobisz to za pomocą wiertarki – ostrożnie powiększ dziurę, po czym usuń kurz i pył.
  • 2. W przygotowanym otworze umieść trzpień, a klamkę ustaw w pozycji poziomej. Dokręć śruby mocujące szyld i zamocuj osłonę, która ukryje śruby. To samo powtórz po drugiej stronie skrzydła.
  • 3. Sprawdź symetrię zamocowanych elementów w odniesieniu do krawędzi drzwi.
  • 4. Przymocuj pochwyty. Te złożone z dwóch część należy dokręcić. Dokładnie sprawdź położenie klamki, aby upewnić się, że została równo zamocowana. Drzwi wewnętrzne bez zamka nie wymagają już więcej pracy – zadanie wykonane!

Jeśli wymieniasz klamkę w drzwiach z zamkiem, poza wymienionymi wyżej etapami, czekają Cię kolejne kroki. Jak założyć klamkę do drzwi z zamkiem z dwoma szyldami?

  • 5. Szyld służący do zamaskowania zamka przyłóż do właściwego otworu i sprawdź, czy klucz bez problemu się w nim mieści.
  • 6. Przykręć szyld na śruby i przytwierdź osłony po obu stronach drzwi.

Uwaga! Pamiętaj, aby przed wymianą klamki dopasować jej rozstaw do rozstawu zamka. Dotyczy to klamek z długim szyldem, który mieści się nad nasadą klamki. Ten element zabezpiecza mechanizm i dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną. Za to sam rozstaw to odległość między osią trzpienia łączącego uchwyty klamki i osią obrotu klucza. Zwykle mierzy on 72 mm, ale drzwi antywłamaniowe mogą mieć rozstaw mierzący 90

Montaż klamki bez szyldu na zamek

  • 1. Klamka bez szyldu może różnić się w zależności od konkretnego modelu i zamka. Zawsze warto zapoznać się z instrukcją producenta przed przystąpieniem do montażu.
  • 2. Oznacz miejsca, w których umieścisz śruby mocujące klamkę.
  • 3. W razie potrzeby wywierć otwory na oznaczonych punktach.
  • 4. Umieść klamkę na oznaczonych punktach i użyj śrub, aby ją zamocować.
  • 5. Upewnij się, że klamka działa poprawnie.

Pewne trudności mogą pojawić się przy montażu nowej klamki bez szyldu z zamkiem, kiedy zależy Ci na dopasowaniu jej do starej futryny. Zdarza się, że dopasowanie klamki do otworów jest niemożliwe. Czasami lepiej kupić nowe drzwi klasyczne czy nowoczesne, zamiast tracić czas na często bezskuteczne próby dopasowania klamki. Gdyby jednak udało Ci się ją dopasować bez większych przeszkód, po kilku tygodniach sprawdź, czy cały system działa bez zarzutu. Pod wpływem temperatury konstrukcja może ulec odkształceniu i wymagać poprawek.

Wysokość montażu klamki w nowych drzwiach

W montażu klamki drzwiowej weź pod uwagę własne preferencje, ale i obowiązujące standardy, które wpływają na wygodę użytkowania drzwi. Jeden z nich to wysokość montażu klamki. Zazwyczaj wynosi ona 100-105 cm od podłogi. To wysokość uważana za ergonomiczną oraz wygodną dla większości osób. Warto też uwzględnić wzrost domowników. Najprostszy sposób na ustalenie optymalnej wysokości montażu klamki to obliczenie średniej wzrostu członków rodziny, a następnie wyznaczenie umiejscowienia klamki na podstawie uzyskanego wyniku.

Nieco inną wysokość montażu klamki rozważ, jeśli w domu mieszkają małe dzieci. Wówczas możesz obniżyć wspomniany standard. Przy czym dokładnie przemyśl tę decyzję – w końcu maluchy szybko rosną. Obniżenie wysokości klamki jest za to w pełni zasadne, kiedy jeden z domowników porusza się wyłącznie na wózku inwalidzkim. Wówczas klamka powinna znajdować się maksymalnie kilka centymetrów nad linią wzroku tej osoby.

Jak widać, wymiana klamki nie jest szczególnie kłopotliwa, choć wymaga kilku narzędzi oraz spokojnego podejścia do podjętego zadania. Wierzymy, że nasze wskazówki ułatwią Ci to zadanie! A jeśli mimo wszystko planujesz wymianę całego skrzydła drzwiowego, zajrzyj do oferty sklepu Komfort. Znajdziesz tam drzwi białe, czarne oraz modele w różnych odcieniach drewna!

Czytaj także: