Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które wybrać?

Jeśli planujesz zakup drzwi, ale niektóre terminy związane ze sposobem ich montażu wydają Ci się niezrozumiałe, ten artykuł powstał właśnie dla Ciebie. Dlaczego? Tym razem skupiamy się na często niejasnej różnicy między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi. Pierwsze z nich są klasycznym, dobrze znanym rozwiązaniem. Drugie kojarzą się z minimalizmem i powoli stają się standardem w nowoczesnych aranżacjach. Podpowiadamy, które z nich warto wybrać. Koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami!

Czym się różnią drzwi przylgowe od bezprzylgowych?

Podstawowa różnica między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi to typ zawiasów. W modelach przylgowych są one widoczne. Co więcej, często pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Takie skrzydła wyróżnia charakterystyczny uskok (przylga) na krawędzi drzwi o grubości 1-2 cm. Z kolei drzwi wewnętrzne bezprzylgowe zazwyczaj mają niewidoczne zawiasy. Dzięki temu tworzą z ościeżnicą jednolitą, bardzo stylową powierzchnię. Jednak wbrew powszechnej opinii nie zawsze! W trakcie poszukiwań idealnych skrzydeł zapewne znajdziesz także modele z widocznymi zawiasami.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – funkcje użytkowe

Względy estetyczne to nie wszystko, co składa się na różnice między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi. Wobec tego, na co jeszcze zwrócić uwagę? Oba typy skrzydeł cechuje odmienna regulacja zawiasów oraz sposób montażu. Pod tym względem wygrywają modele klasyczne, czyli drzwi wewnętrzne przylgowe. Widoczne zawiasy znacznie ułatwiają ich zamocowanie oraz regulację. Za to montaż wariantu z ukrytymi zawiasami jest nieco bardziej skomplikowany i pracochłonny. Bardzo często wymaga skorzystania z pomocy specjalisty – zwłaszcza jeśli nie masz żadnego doświadczenia w tym obszarze. Zapewniamy jednak, że warto poświęcić tej kwestii należytą uwagę. Wyłącznie precyzyjny montaż drzwi gwarantuje bezawaryjne działanie przez wiele lat. A przecież właśnie z myślą o tym, kupuje się drzwi.

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – różnica w cenie

Poza odmiennym mechanizmem działania, montażem oraz estetyką, niemałe znaczenie mają koszta. Otóż kolejna różnica między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi to cena. Modele z ukrytymi zawiasami są zwykle droższe. Wynika to z wysokiej ceny samych zawiasów w tego typu drzwiach. Zatem kiedy planujesz montaż kilku skrzydeł tego typu, licz się z większym kosztem niż w przypadku klasycznych drzwi przylgowych.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które lepsze?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, które z nich można uznać za lepsze. Jeśli zależy Ci na nowoczesnym, minimalistycznym wystroju wnętrza, bezprzylgowe drzwi bez wątpienia są strzałem w dziesiątkę. Zresztą fantastycznie pasują również do aranżacji industrialnych czy eklektycznych. Zlicowana, gładka powierzchnia drzwi wygląda niezwykle interesująco. Ponadto nie da się ukryć, że drzwi bezprzylgowe cieszą się dużą przychylnością architektów i dekoratorów wnętrz, którzy z entuzjazmem prezentują je w swoich projektach. Co więcej, chętnie montuje się je w biurach – także tych domowych. Przy czym nie zapominaj o dość skomplikowanym montażu oraz nieco wyższej cenie modeli z ukrytymi zawiasami.

Za to przylgowe drzwi to klasyka sama w sobie. Pamiętaj, że wyróżniają je zawiasy widoczne na stronie, na którą się otwierają. To element, który znacząco wpływa na ostateczną estetykę skrzydła. Spotkasz je w starych domach, ale też w mieszkaniach oddanych do użytku zaledwie kilka lat temu. Doskonale wpisują się w styl retro, angielski czy rustykalny. Choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je także w nowoczesnych wnętrzach! Poza tym zazwyczaj łatwiej je zamontować i mniej kosztują.


Czym się różnią ościeżnice przylgowe od bezprzylgowych

To, w jaki sposób ościeżnica przylgowa i bezprzylgowa układa się w połączeniu ze skrzydłem, decyduje o ostatecznym wyglądzie konstrukcji drzwi. Jak łatwo się domyślić, ościeżnice przylgowe występują częściej, o czym decyduje m.in. cena. Wyżej wspomnieliśmy, że takie drzwi po zamknięciu częściowo nachodzą na ościeżnicę, tworząc tzw. przylgę. Za to ościeżnice bezprzylgowe w chwili zamknięcia tworzą ze skrzydłem jedną płaszczyznę. Właśnie to odpowiada za nowoczesny charakter takich drzwi.

Co ciekawe, obecnie coraz częściej montuje się drzwi bez ościeżnicy. Jak to możliwe? Ten powoli zdobywający popularność nowy trend wymaga zastosowania aluminiowej ościeżnicy. Wmurowuje się ją w ścianę już na etapie budowy, dzięki czemu pozostaje niewidoczna. Następnie, po zamontowaniu skrzydła drzwi można pokryć je w ten sam sposób co ścianę – farbą, tapetą czy innym materiałem. Tak uzyskasz efekt ukrytych drzwi, na których wyróżnia się jedynie klamka. Uwaga – takie rozwiązanie optycznie powiększa wnętrze.


Czy już wiesz, który z opisanych modeli trafi do Twojego domu? Niezależnie od wybranego wariantu, znajdziesz go w ofercie sklepu KOMFORT. Mamy dla Ciebie drzwi wewnętrzne w wielu wydaniach, dlatego zakup tych odpowiednich, nie powinien stanowić problemu.


Czytaj także: