Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak wybrać chodnik do łazienki? 4 porady

Jak wybrać chodnik do łazienki? 4 porady

Łazienka to dla wielu z nas prawdziwa domowa oaza relaksu. I choć w porównaniu do innych pomieszczeń zwykle spędzamy w niej stosunkowo niewiele czasu, podczas jej aranżacji warto zadbać nawet o najdrobniejsze detale – a do takich z pewnością można zaliczyć chodniki łazienkowe. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Chodniki do łazienek – wybieramy miejsce

Zanim zaczniemy przeglądać dostępne w sklepach chodniki łazienkowe, zastanówmy się, gdzie będziemy chcieli go położyć. To bardzo ważne, ponieważ lokalizacja dywanika w znacznym stopniu determinuje jego przeznaczenie, a tym samym – stawiane przez nas względem niego oczekiwania. Nieco inne właściwości powinien wykazywać chodnik do łazienki znajdujący się przy wyjściu spod prysznica, a inne ten, który położymy w sąsiedztwie WC lub przy umywalce.

Chodnik łazienkowy – dobieramy odpowiedni rozmiar

Gdy określimy już, gdzie położymy nasz nowy chodnik do łazienki, możemy zastanowić się, jaki powinien być jego optymalny rozmiar. Wielkość dywanika należy dobrać, kierując się przede wszystkim metrażem łazienki. W dużych pomieszczeniach zazwyczaj najlepiej prezentują się duże chodniki i na odwrót – do małej łazienki odpowiednim wyborem będzie niewielki chodniczek. Dobierając rozmiar dywanika, miejmy na uwadze też jego późniejsze czyszczenie i konserwację. Małe chodniki łazienkowe zwykle są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, a wiele modeli można po prostu wyprać w pralce.

Jaki dywanik do łazienki? Wybieramy najlepszy materiał

Kolejnym ważnym aspektem, o jakim musimy pamiętać, kupując chodnik łazienkowy, jest materiał, z jakiego został on wykonany – ma on znaczny wpływ na jakość, wytrzymałość oraz estetykę dywanika. W tym przypadku ponownie istotną rolę odgrywa przeznaczenie i lokalizacja chodnika – na przykład dywanik leżący tuż przy wyjściu spod prysznica czy z wanny powinien być wykonany z materiału, który dobrze pochłania wodę.

Podczas zakupu zwróćmy także uwagę, czy chodnik jest miękki i miły w dotyku – w końcu bardzo często będziemy po nim stąpać na boso. By zapewnić sobie komfort użytkowania dywanika, warto zdecydować się na model wykonany z bawełny, mikrofibry czy frotté o gęstym splocie. Trafionym wyborem będą również chodniki akrylowe oraz chodniki polipropylenowe, których jedną z wielu zalet jest fakt, że są przyjemne w dotyku. Jeśli natomiast kusi nas dywanik shaggy o dłuższym włosiu, połóżmy go w okolicach umywalki, gdzie nie będzie narażony na ciągłe działanie wody.

Ważne jest jednak nie tylko to, jak chodnik do łazienki prezentuje się z wierzchu – nie bez znaczenia jest też to, co znajduje się pod jego spodem. By zniwelować ryzyko jego przemieszczania się, polecanym rozwiązaniem są chodniki antypoślizgowe. Chodniki łazienkowe antypoślizgowe są specjalnie podgumowane, dzięki czemu stabilnie utrzymują się na podłodze i nie przesuwają się zbyt łatwo po podłodze.

Chodniki łazienkowe – szukamy idealnego koloru

Choć aspekty praktyczne są niezwykle istotne przy zakupie dywanika, nie możemy zapomnieć o jego walorach estetycznych. Kluczową rolę będzie odgrywać tutaj kolor chodnika – jak zatem go dobrać? Z powodzeniem możemy dopasować go do własnych upodobań, ale jednocześnie miejmy na uwadze styl, w jakim została urządzona łazienka, oraz dominujące w niej barwy.

Łazienka w naturalnych kolorach, w której królują biel i drewno, to idealne miejsce na dywanik do łazienki szary, biały lub kremowy. Jeśli jednak zależy nam na wyrazistym akcencie, ciekawą propozycją będzie także dywanik do łazienki czarno-biały. Łazienka w stylu loft swój urok zawdzięcza zastosowaniu stonowanych, ale zdecydowanych i niekiedy kontrastujących ze sobą barw. W takim wnętrzu sprawdzi się zarówno czarny chodnik do łazienki, jak i model w odcieniu szarości lub złamanej bieli.

Podobny, industrialny charakter może mieć szara łazienka z czarnymi dodatkami. W tym przypadku również możemy postawić na chodnik łazienkowy szary, biały czy czarny. A może podobają nam się dywaniki w nasyconych, odważniejszych kolorach, które będą stanowić wyróżniający się element wystroju? Świetnym dla nich miejscem może być mała łazienka z drewnem. Doskonale wyglądać w niej będzie zarówno chodniczek w neutralnym kolorze, jak i budzący wakacyjne skojarzenia dywanik do łazienki turkusowy czy elegancki dywanik do łazienki butelkowa zieleń.