Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Dywany orientalne – jak je dopasować do wnętrza?

Dywany orientalne – jak je dopasować do wnętrza?

Przełom XX i XXI wieku to okres odwrotu od wszelkiego rodzaju dywanów. Obecnie jednak wracają one do łask i są coraz częściej wybierane przez klientów. Trend ten szybko wyczuli też producenci, którzy ciągle poszerzają swoją ofertę – uzupełniając ją także o liczne wzory orientalne. Czy warto na nie postawić i jak dopasować je do naszego mieszkania lub domu? Podpowiadamy!

Dywany orientalne – czyli jakie?

Myśląc „dywan” bardzo często przed oczami mamy bogato zdobiony kobierzec o bogatej kolorystyce i złożonym wzorze. Wizja taka absolutnie jednak nie odnosi się do obecnej rzeczywistości, w której najczęściej spotykane są dywany bardziej stonowane. Wspomniana wyżej forma jak ulał pasuje jednak jako definicja dywanów orientalnych, zwanych też tureckimi czy perskimi. Nie wdając się w tym miejscu w rozważanie różnic pomiędzy poszczególnymi wzorami historycznymi, podkreślić trzeba też sporą różnorodność dywanów ogólnie określanych jako orientalne. Warto o tym pamiętać podczas urządzania naszego domu czy mieszkania, gdyż tworzy to duże możliwości aranżacyjne. Ogólnie rzecz biorąc, omawiane produkty to dywany wielokolorowe, wykonane tradycyjnie z naturalnych materiałów, choć dziś bez trudu znajdziemy też ich tańsze odpowiedniki z włókien sztucznych. Mogą one mieć kształt prostokątny lub okrągły, bardzo często spotykane są też orientalne dywany z frędzlami. Mówiąc o ich wyglądzie, koniecznie trzeba też podkreślić bardzo charakterystyczne wzory takich produktów – które oparte są na niewielkich i bogatych układach geometrycznych oraz ornamentach roślinnych.

Dywany orientalne – czy tylko w salonie?

Bez wątpienia dywany tureckie to bardzo charakterystyczna grupa produktów, którą można wykorzystać na kilka sposobów. Co jasne, najbardziej oczywiste jest ułożenie ich w salonach urządzanych w stylu wschodnim. Jednak z całą pewnością tego typu aranżacje nie należą do szczególnie popularnych i prostych. Dlatego też warto podkreślić, że ze względu na swój charakter dywany orientalne mogą doskonale sprawdzić się w bogatych stylach – takich jak glamour, czy bardziej fantazyjnych – jak boho. Z reguły jednak najlepszy efekt osiąga się, jeśli połączy się je z innymi dodatkami nawiązującymi do kultury Bliskiego Wschodu. Kolejną możliwością ciekawego wykorzystania omawianych produktów jest ich powieszenie na ścianie. Rozwiązanie takie pozwoli na lepsze wyeksponowanie tych pięknych dywanów i uchroni je przez szybkim zniszczeniem – co ma szczególne znaczenie w sytuacji, gdy jesteśmy posiadaczami leciwego kobierca najwyższej jakości. W tym miejscu warto też dodać, że dywany perskie sprawdzą się także w innych pomieszczeniach – takich jak korytarze czy sypialnie. Co jednak jasne, zawsze warto pamiętać o dopasowaniu ich do aranżacji lub użyciu ich jako „przełamania” dominującego stylu.

Jak dopasować dywan turecki do nowoczesnego wnętrza?

A z czym większości osób nie kojarzą się dywany orientalne? Z całą pewnością mało kto odważyłby się na wykorzystanie ich w nowoczesnych czy minimalistycznych wnętrzach. Tymczasem podejście takie jest nie do końca słuszne. Wystarczy zresztą przyjrzeć się samym produktom tego typu, by zauważyć, że nierzadko ich kolorystyka oparta jest na dwóch barwach czy odcieniach, a liczne motywy roślinne i geometryczne dzięki odpowiedniemu układowi tworzą wrażenie uporządkowania. Dlatego też pastelowe błękitno-białe czy szare produkty wręcz idealnie mogą pasować jako dodatki do wielu nawet bardzo nowoczesnych wnętrz, dodatkowo nadając im bardziej przytulnego i ciepłego charakteru. W takich przypadkach warto jedynie zwrócić uwagę, by raczej stawiać na dywany mniejsze, które ułożyć można przy kanapie czy sofie. Dlaczego warto postawić na dywan do salonu, korytarza czy sypialni? Przede wszystkim dlatego, że są one przyjemne w dotyku i tworzą przyjemną atmosferę. Dodatkowo też charakteryzują się niezłą wytrzymałością uniwersalnością i co nie mniej ważne – są też po prostu modne. Może więc warto się zastanowić, by w swoim mieszkaniu z łóżka czy kanapy zeskakiwać wprost na przyjemny dywan, a nie surowe płytki czy panele?