Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Czy każde panele można ułożyć w jodełkę?


Czy każde panele można ułożyć w jodełkę?

Od kilku sezonów podłoga w jodełkę wielki, a zarazem bardzo udany powrót. Stając się jednym z gorętszych trendów, przeżywa swoisty renesans popularności, zdobiąc wnętrza w niemal każdym już stylu. Pozostaje jednak pytanie: czy każde panele można ułożyć w jodełkę? Rozwiewamy wątpliwości, a zarazem odpowiadamy, czym różnią się poszczególne wzory jodełki i do jakich wnętrz pasuje tego typu podłoga.

Czy każde panele można ułożyć w jodełkę?

Panele ułożone w jodełkę stają się ciekawą i coraz bardziej kuszącą alternatywą dla podłóg układanych równolegle. Jednak o ile wybierając klasyczne panele podłogowe do salonu czy innego pomieszczenia, nie musimy zastanawiać się, czy można je ułożyć w tradycyjny sposób, tak w przypadku wzoru w jodełkę odpowiedź może nie wydawać się już taka oczywista. Zatem czy każde panele można ułożyć w jodełkę? Podłogę w ten wzór można stworzyć nie tylko z naturalnego drewna, lecz wybór paneli również nie powinien być przypadkowy.

Zanim dowiemy się, czy panele podłogowe można układać w jodełkę, warto wiedzieć, że wzór ten ma więcej niż jedno oblicze. Do najpopularniejszych rodzajów podłogi w jodełkę zalicza się jodełkę angielską i francuską. Jaka jest między nimi różnica? Jodełka angielska, zwana też klasyczną, jest ułożona z desek, które przylegają do siebie bezpośrednio krańcami. Czy panele można ułożyć w jodełkę angielską? Tak, przy czym należy zwrócić uwagę, by układając panele, krótszy bok jednej deski był połączony z dłuższym bokiem drugiej pod kątem prostym. Rozmiar desek należy natomiast dobierać w zależności od metrażu wnętrza i pożądanego efektu.

Drugim rodzajem jest jodełka francuska. Czy można położyć panele w jodełkę francuską? W większości przypadków odpowiedź także brzmi twierdząco. Należy tylko pamiętać, że podłogę w taki wzór układa się z desek lub paneli przyciętych pod kątem 45 stopni, łącząc ich krótsze boki. W ten sposób tworzy się układ o kącie prostym, który sprawdzi się we wnętrzach o różnej powierzchni – zarówno tych większych i przestronnych, jak i mniejszych, a zarazem bardziej wymagających w aranżacji. Niekiedy można również spotkać się trzecim rodzajem podłogi w jodełkę – węgierskim – który cechuje się ułożeniem desek pod kątem 60 stopni.

Jakie panele można układać w jodełkę?

Zdaniem wielu najlepszym materiałem do układania podłogi w jodełkę jest naturalne drewno. W zależności od osobistych preferencji czy dostępnego budżetu, możemy zdecydować się na deski dębowe, jesionowe, bukowe czy wykonane z drzew egzotycznych. Choć podłoga w jodełkę z litego drewna bez wątpienia elegancko się prezentuje, jest jednocześnie dość droga, przez co nie wszyscy mogą sobie na ten wariant pozwolić. Czy to oznacza, że te osoby muszą zrezygnować z wykonania podłogi w jodełkę?

Nic bardziej mylnego! Równie dobrą, świetnie prezentującą się, a zarazem tańszą alternatywą mogą okazać się panele. Tylko jakie panele można układać w jodełkę? Okazuje się, że możliwości są dość szerokie, dzięki czemu każdy powinien dobrać propozycję zarówno wpisującą się w jego gust, jak i pasującą do zarezerwowanego na ten cel budżetu.

 • Jedną z opcji są panele winylowe LVT, które mają szereg niekwestionowanych zalet. Są bardzo wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji, mają doskonałe parametry termiczne i akustyczne oraz nadają się do ogrzewania podłogowego. Za tym wyborem przemawia też ogromna różnorodność wzorów i odcieni – bez względu na to, czy bardziej podobają nam się panele klasyczne, loftowe czy skandynawskie, z pewnością znajdziemy coś dla siebie.
 • •Jakie panele do układania w jodełkę będą jeszcze odpowiednie? Dobierając panele podłogowe do sypialni, salonu, przedpokoju czy innego pomieszczenia, warto wziąć pod uwagę także modele laminowane. Również mają one liczne zalety, wśród których wymienia się przede wszystkim trwałość, łatwość usuwania zabrudzeń oraz prosty montaż. Przy odpowiednim doborze wzoru i usłojenia desek, można uzyskać efekt na pierwszy rzut oka przypominający prawdziwe drewno.
 • Na rynku dostępne są też panele z wzorem jodełki, co jest znacznym ułatwieniem w trakcie montażu – nie trzeba już ich przycinać i układać deska po desce. Mimo wszystko przy ich układaniu należy zwrócić uwagę na właściwe dopasowanie pojedynczych paneli, by w rezultacie stworzyły one jednolity i estetyczny wzór. W przeciwnym razie efekt będzie zupełnie odwrotny od zamierzonego, a tym samym – z pewnością niezadowalający.

Układanie paneli w jodełkę. Co jeszcze musisz wiedzieć?

Znamy już odpowiedź na pytanie, czy zwykłe panele można ułożyć w jodełkę. Czy jest zatem coś jeszcze, o czym powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na tego typu podłogę? Z pewnością wiele osób zastanawia się, do jakich wnętrz w ogóle pasuje podłoga w jodełkę. Części z nas bowiem kojarzy się ona z zabytkowymi wnętrzami lub – wręcz przeciwnie – mieszkaniami w stylu PRL. Nie bez powodu. Dawniej podłoga w jodełkę była spotykana wyłącznie w wyjątkowych miejscach – pałacach czy eleganckich kamienicach. Mimo to wraz z upływem lat stała się nieodłącznym elementem aranżacji mieszkań w epoce PRL, w czym można także upatrywać przyczyn tego, że na pewien czas popadły w niełaskę.

Wzór ten jednak triumfalnie powraca, a układanie paneli w jodełkę jest wyrazem dobrego gustu, smaku i znajomości aktualnych trendów. W jakich wnętrzach sprawdzi się on jednak najlepiej? Oczywistym wyborem wydają się być pomieszczenia urządzone w stylu klasycznym. Charakterystyczne dla tego typu przestrzeni są stonowane barwy, proste formy, elegancja i symetria, więc panele ułożone w jodełkę tylko podkreślą panujący w niej klimat.

Jednak jodełka będzie zachwycająco prezentować się również w pomieszczeniach utrzymanych w innych stylach. Znakomitym przykładem są wnętrza skandynawskie, w których królują jasne barwy i funkcjonalny minimalizm. Decydując się na odejście od tradycji, najlepiej wybrać panele do układania w jodełkę w stonowanym, neutralnym kolorze. Odcień drewna wprowadzi do wnętrza nieco ciepła i przytulności, a podłoga sama w sobie stanie się najpiękniejszą ozdobą pomieszczenia.

Na jodełkę na podłodze z powodzeniem mogą też skusić się miłośnicy nowoczesnej stylistyki. W tak urządzonych wnętrzach – podobnie jak w tych utrzymanych w duchu scandi – dominują proste kształty i minimalizm. W takiej przestrzeni panele ułożone w jodełkę będą stanowić wyróżniający się element aranżacji, który doda jej jednocześnie odrobinę przytulności. Układanie paneli w jodełkę to świetny pomysł także w pomieszczeniach w stylu glamour. Ciemne deski ułożone w klasyczny sposób idealnie podkreślą elegancki i luksusowy charakter wnętrza.

Wiemy już, czy można położyć panele w jodełkę i do jakich wnętrz pasuje ten wzór. Warto więc w kilku prostych krokach wyjaśnić, jakie są najważniejsze zasady układania takiej podłogi. Przed przystąpieniem do montażu, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Są to:

 • •piła stołowa lub wyrzynarka z ostrzem o drobnych ząbkach,
 • •regulowany kątomierz,
 • •poziomica lub linijka,
 • •nóż do cięcia podkładów.

Zanim rozpoczniemy układanie paneli w jodełkę, musimy upewnić się, że podłoże jest odpowiednio przygotowane – czyste i idealnie równe. Podłoga musi więc wcześniej zostać dokładnie oczyszczona, a wszelkie nierówności – usunięte.

 • 1. Pierwszym krokiem jest ułożenie maty kwarcowej pod panele, a w razie potrzeby także folii paroizolacyjnej.
 • 2. Kolejny etap to przycięcie paneli, stworzenie z nich kształtu trójkąta i ułożenie przy ścianie.
 • 3. Następnie można przejść do układania kolejnych paneli, od lewych do prawych, na całej szerokości pomieszczenia.

Planując układanie paneli w jodełkę, należy również pamiętać o szczelinach dylatacyjnych przy ścianach i innych przeszkodach znajdujących się w pomieszczeniu, które powinny wynosić minimum 10 mm. Wybierając panele do układania w jodełkę, warto też zaopatrzyć się w pewien zapas.

Standardowo sugerowana nadwyżka to około 10%, ale przy jodełce może to być nawet 15%. Należy mieć bowiem na uwadze, że w tym przypadku nie obejdzie się bez przycinania paneli, a ponadto część z nich może ulec uszkodzeniu w trakcie transportu czy lub układania.

Przeczytaj też: