59,97 zł/szt
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 49,97 zł
29,00 zł/szt
39,99 zł/szt
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,00 zł
44,99 zł/szt
45,00 zł/szt
54,99 zł/szt
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 54,99 zł
Balkon w stylu rustykalnym może być sielski i bajkowy – nawet wtedy, gdy jego powierzchnia nie przekracza 4 m2. Ten jeden z najpopularniejszych nurtów urządzania zaskarbił sobie sympatię wszystkich, którzy choć na chwilę chcą uciec od zgiełku oraz natłoku obowiązków i zaszyć się w naturalnej scenerii. To forma odskoczni zarówno dla mieszkańców miast, jak i wsi.
Drewno, kamień, wiklina, rattan, len, bawełna, ceramika, miedź otwierają listę naturalnych materiałów, które powinny znaleźć się na rustykalnym balkonie. Posadzkę najlepiej wyłożyć płytkami imitującymi naturalne klepki parkietu albo znacznie bardziej praktyczną opcją, jaką są deski tarasowe z kompozytu, które do złudzenia przypominają pierwowzór. Są jednak odporniejsze i bardziej wytrzymałe, a dzięki ryflowanej strukturze nie dość, że budują przytulny klimat, to także chronią przed poślizgnięciami i upadkami. Pozostałe surowce mogą wystąpić w rozmaitych formach – od doniczek, po meble, pledy oraz stoliki.
Paleta kolorów stylu rustykalnego nie zawiera krzykliwych tonów i przygnębiających odcieni. Jej inspiracją jest natura, a więc wszystkie barwy, które można bez trudu znaleźć w przyrodzie, będą wskazane. To jasne beże, kojące brązy, stonowane szarości, nasycone zielenie i jej nieco bardziej łagodniejsze odmiany mięty oraz oliwki, a także słoneczne żółcie i tony pomarańczy. Szczyptę pikanterii wprowadzą odcienie nawiązujące do ludowości i folkloru, z których mocno czerpie rustykalny styl. Mowa o czerwieni i granacie. Ich obecność zdynamizuje wystrój.
Wiejska tradycja na rustykalnym balkonie musi mieć formę odpowiednich mebli. Te konstrukcje nie mogą być pełne nowoczesnych uproszczeń – znacznie lepiej sprawdzą się fantazyjne kształty, organiczne linie, masywne bryły z litego drewna zestawione z lekkimi ażurowymi propozycjami z rattanu. Ich autentyczność podkreślą niedoskonałości, czyli nieregularne słoje, pęknięcia, zarysowania, patynowanie i wszelkiego rodzaju niedociągnięcia naznaczone jakby zębem czasu. Takie „perełki” można wyszperać na strychu, znaleźć na pchlim targu albo kupić gotowe postarzane rozwiązania.
Balkon rustykalny musi mieć w sobie nutę romantyzmu. Wszak to nurt pełen sentymentalności! Narzędziem do budowania takiej atmosfery jest światło – koniecznie nieco stłumione, intymne. Zapewnią je urokliwe lampiony ogrodowe. Mogą to być bardziej nowoczesne alternatywy z żarówkami LED, albo klasyczne i klimatyczne wersje ze świecą w środku i tańczącymi językami ognia, oprawione w fantazyjne oprawy ze szkła, rattanu, wikliny albo jutowego sznurka. Ich zaletami są pełna mobilność, a także możliwość przenoszenia w dowolne miejsce i zastosowania aromatycznych podgrzewaczy o relaksującej nucie zapachowej.
Patrząc na rustykalny salon, kuchnię czy inne wnętrze utrzymane w tym klimacie, można mieć wrażenie przesytu i bałaganu. To dlatego, że styl tworzy cała masa rozmaitych dodatków! Pokoje pełne są bibelotów, ludowych dekoracji i naturalnych ozdób – tak samo będzie na balkonie. Trzeba jedynie uważać, by niepotrzebnie nie zagracić powierzchni. Jak tego uniknąć? Najlepiej sięgnąć po kilka kluczowych dekoracji. Sprawdzą się koszyki, które skryją skarby znalezione na spacerze, a także rzeczy przydatne podczas odpoczynku na balkonie, wiklinowe kosze, które spełnią funkcję doniczki na kwitnące rośliny oraz mięsiste koce. Charakterystyczne dla rustykalnego trendu będą pledy z frędzlami, w kulkowe sploty, w kratę szkocką lub Vichy.
Jak ozdobić balkon rustykalny? Sprawdź, jaki dywan zewnętrzny wybrać!
Inspiracją na klimatyczny balkon w stylu rustykalnym powinny być wiejskie werandy. Otulają je pnącza oraz rozłożyste pąki kwiatów. W tej roli sprawdzą się bluszcz, pelargonie, petunie, fuksje, aksamitki, bratki oraz pachnący groszek. Niektóre z nich w okresie kwitnienia ozdobią przestrzeń feerią kolorów, która będzie najlepszą dekoracją! Taką domową oranżerię warto ubogacić prywatną uprawą ziół i warzyw. Mogą nimi być pomidorki koktajlowe, bazylia czy pietruszka. Jeśli nie ma na nie miejsca na podłodze, dobrze jest wykorzystać pionowe płaszczyzny, czyli ściany. Doniczki ulokowane na specjalnych haczykach stworzą wertykalny ogród.