Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Układanie wykładziny PCV w 3 krokach


Układanie wykładziny PCV w 3 krokach

Ostatnie lata to okres renesansu wykładzin PCV. Szukając przyczyn wzrostu ich popularności, wskazać należy na takie czynniki, jak niska cena, wytrzymałość, łatwość montażu oraz przede wszystkim estetyka. To właśnie poprawienie tego ostatniego elementu sprawiło, że obecnie tyle osób decyduje się na to rozwiązanie. Co ważne, nawet niezbyt doświadczona osoba może z powodzeniem rozłożyć PCV w swoim domu czy mieszkaniu. A jak to zrobić? Przekonaj się sam!

Jak położyć wykładzinę PCV?

Współcześnie oferowane wykładziny PCVtylko z nazwy przypominają rozwiązania sprzed lat. Obecnie wybierać można spośród dziesiątek produktów, których wygląd zewnętrzny sprawdzi się w naprawdę wielu aranżacjach. Aktualnie najpopularniejsze wzory to:

Co przy tym warte podkreślenia, poszczególne ich rodzaje mogą różnić się także parametrami i wytrzymałością. Do najbardziej wymagających zastosowań używana jest z kolei wykładzina PCV przemysłowa. Cechą wspólną wszystkich rozwiązań jest jednak dość prosty montaż, który nie wymaga też użycia specjalistycznych narzędzi. Poza samą wykładziną konieczny jest jeszcze ostry nóż, listwa do przycinania oraz klej z dociskiem lub taśma dwustronna. Cały proces kładzenia rozpocząć należy od przygotowania i wyrównania podłoża, co jest niezbędne dla uzyskania idealnej powierzchni. Następnie należy rozłożyć wykładzinę w taki sposób, by zachodziła ona na ścianę. Naddatek materiału trzeba następnie odciąć przy użyciu noża i listwy. Co przy tym warte podkreślenia, omawiane produkty sprzedawane są z rolek o różnych szerokościach. Jeśli więc nasze pomieszczenie ma np. 3,6 metra szerokości i mniej więcej tyle samo długości, to lepszym rozwiązaniem będzie wykładzina PCV 4 m, którą odpowiednio się przytnie, niż wymagająca sztukowania wykładzina PCV 3 m. W sytuacji, gdy nie ma możliwości pokrycia całej podłogi jednym arkuszem materiału, łączenie będzie oczywiście niezbędne – jednak wówczas lepiej rozłożyć pasy poprzecznie. Przykładowo w pokoju 7,5x5,5 metra lepiej sprawdzi się wykładzina PCV 2 m, której cztery arkusze ułoży się obok siebie, niż wykładzina PCV 5 m, do której trzeba będzie dokleić pół metrowy pas sztukowany z kilku części wzdłuż całego pomieszczenia.

Jak przykleić wykładzinę PCV?

Oczywiście rozłożenie i przycięcie wykładziny PCV to dopiero pierwszy krok w kierunku nowej i estetycznej podłogi. Drugim jest jej przyklejenie, do czego koniecznie trzeba użyć odpowiedniego kleju. W tym miejscu należy też podkreślić, że taki sposób mocowania jest zalecany przez producentów, a czasem nawet wymagany przez gwarancję. Wynika to z faktu, że w odróżnieniu od taśmy dwustronnej, klej nakłada się na całej powierzchni wykładziny, dzięki czemu zdecydowanie lepiej trzyma się ona podłogi i co ważne – nie występuje efekt falowania. Sam proces klejenia wykonuje się poprzez zrolowanie rozłożonego arkusza do połowy, posmarowanie klejem podłoża i rozwinięcie wykładziny. Każdorazowo zalecane jest też dociśnięcie jej przy użyciu specjalnego wałka.

Montaż listew przyściennych

Trzecim etapem montażu wykładziny PCV jest instalacja listew przyściennych. Oczywiście w tym przypadku trudno o przygotowanie jednoznacznego poradnika, jak je przyczepić do ściany – zależy to od charakterystyki wybranego produktu. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej używane są produkty z tworzywa, które montuje się za pomocą kołków do ściany. Istnieją jednak też produkty z drewna, metalu i plastiku, przystosowane do instalacji na klej czy gwoździe.


Montaż wykładziny PCV na taśmę

Jak już wspomnieliśmy, przytwierdzanie wykładziny PCV na taśmę nie jest zalecane. W pewnych sytuacjach można jednak zdecydować się na takie rozwiązanie. Sam proces wygląda podobnie do klejenia, z tym że po zwinięciu produkty rozciągamy taśmę wzdłuż krawędzi. Oczywiście w sytuacji łączenia, odcinek taśmy musi być ułożony tak, by przykrywać szczelinę między dwoma arkuszami. Co warte podkreślenia, w taki sposób absolutnie nie powinna być zamocowana wykładzina PCV do salonu czy kuchni. Jeśli jednak montowana podłoga ma służyć w pomieszczeniu gospodarczym czy też być rozwiązaniem tymczasowym, to instalacja na taśmę może być niezłą opcją – także z racji łatwiejszego demontażu.


Układanie wykładziny PCV na płytkach

Dość często stosowanym rozwiązaniem jest też układanie PCV na starych kafelkach w łazience czy kuchni. Aby jednak zrobić to dobrze, koniecznie trzeba pamiętać o dwóch kwestiach. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy podłoże jest stabilne – a więc czy płytki się nie ruszają. Druga kwestia to dobór odpowiedniej wykładziny PCV z możliwością montażu na płytkach. Produkty tego typu są elastyczne i dość grube, dzięki czemu będą tworzyć równą powierzchnię. Jak wiec widać, układanie wykładziny PCV nie należy do trudnych zadań. Tym bardziej warto zapoznać się z możliwościami i zaletami tego rozwiązania podłogowego!