Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jakie listwy przypodłogowe?


Jakie listwy przypodłogowe?

Szykując się do montażu czy remontu podłogi, nie sposób uniknąć tematu listew przypodłogowych. Stanowią one niezbędny element wykończeniowy i pełnią ważną funkcję estetyczną. Co warto wiedzieć na ich temat? Dowiedz się tego z naszego tekstu!

Jakie listwy przypodłogowe?

Mimo że specjalne listwy przypodłogowe stosuje się bardzo powszechnie, to z wiadomych względów ich wybór nie budzi większych emocji. Tymczasem dobrze dobrane rozwiązanie tego typu potrafi zdecydowanie podnieść estetykę całego pomieszczenia. Z kolei niezbyt przemyślany zakup może sprawić, że nawet najpiękniejsze panele czy deski stracą dużo ze swojego uroku. Co gorsza, kiepski produkt tego typu może być też nietrwały i wpływać negatywnie na długowieczność całej podłogi. Listwy te chronią bowiem przed uszkodzeniami mechanicznymi brzegów paneli, desek czy płytek oraz ewentualnym dostawaniem się kurzu, brudu i wody przez szczeliny dylatacyjne przy ścianach. Dlatego też wybór odpowiedniego rozwiązania ma naprawdę spore znaczenie. Warto więc podejść do tego zagadnienia z należytą uwagą i przede wszystkim poznać zalety najpopularniejszych z nich.

Listwy przypodłogowe drewniane

Najbardziej tradycyjnym i wciąż bardzo popularnym rozwiązaniem są listwy z drewna. Ich największą zaletą jest z pewnością ponadczasowość, która sprawia, że można je wykorzystać zarówno w pomieszczeniach zaaranżowanych w sposób klasyczny, jak i bardziej nowoczesny. Co ważne, oprócz barwionych produktów można też nabyć listwy w kolorze maturalnym, które można w dowolny sposób pomalować lub polakierować. Montaż produktów tego typu odbywa się za pomocą kołków, kleju lub gwoździ.

Listwy przypodłogowe MDF

Z reguły są one uznawane za alternatywę dla produktów drewnianych. Listwy z płyty MDF pokryte są lakierem lub okleiną, a liczba dostępnych wzorów jest w tym przypadku olbrzymia. Zdecydowanie ułatwia wybór i daje bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. Do ich instalacji najczęściej wykorzystywany jest klej, choć można je także montować na kołki czy gwoździe.

Listwy przypodłogowe PCV

Obecnie są one zdecydowanie najpopularniejszą z opcji. Listwy takie są wykonane z tworzywa i puste w środku, a przestrzeń tą wykorzystać można do poprowadzenia różnego rodzaju przewodów. Co warte podkreślenia, ich profil i kolor mogą być praktycznie dowolne, co daje olbrzymie możliwości aranżacyjne. W chwili zakupu listew PCV należy pamiętać o dobraniu odpowiedniej liczby łączników, kolanek i zaślepek – które są niezbędne do montażu. Montuje się je z reguły przy pomocy odpowiednich kołków.

Listwy przypodłogowe poliuretanowe

Wykonane z tworzywa sztucznego listwy tego typu są bardzo elastyczne, przez co można je wykorzystać nie tylko na prostych ścianach, ale też na łukach. Z reguły sprzedaje się je w ich naturalnym białym kolorze, jednak bardzo łatwo można je w dowolny sposób pomalować. Montuje się je przy użyciu odpowiedniego kleju.

Listwy przypodłogowe aluminiowe

Metalowe listwy przypodłogowe są stosunkowo mało popularne, choć mają one wiele zalet. Produkty wykonane z aluminium są lekkie, sztywne i bardzo wytrzymałe. Dodatkowo też cechują się one odpornością na wilgoć, a montaż rozwiązań tego typu odbywa się przy pomocy odpowiedniego kleju. Listwy te dostępne są w kolorze naturalnym lub innych metalicznych odcieniach.

Listwy przypodłogowe ze stali nierdzewnej

Nieco droższym, lecz jeszcze bardziej wytrzymałym rozwiązaniem są listwy stalowe. Podobnie jak produkty z aluminium są one dostępne w naturalnej barwie lub innych stalowych odcieniach. Doskonale sprawdzą się one przede wszystkim w nowoczesnych i minimalistycznych pomieszczeniach. Z racji swoich parametrów trafiają one też do biur czy przestrzeni bardzo intensywnie użytkowanych. Listwy przypodłogowe stosuje się do praktycznie każdego typu podłogi. Niezależnie więc, czy postawimy na panele standardowe, winylowe, deski podłogowe, płytki, wykładzinę PCV czy panele szerokie – zawsze możemy, a w zasadzie powinniśmy dobrać do nich odpowiednie listwy.