Rekomendowane kategorie
Każda, nawet najdroższa podłoga, wymaga odpowiedniego wykończenia – czy to w miejscach przejść między pomieszczeniami, czy też narożnikach przy ścianach. Do tego celu wykorzystuje się różnego rodzaju rozwiązania – na ogół w formie listew. Mogą być one wyprodukowane z różnych materiałów np.: drewna, płyty, metalu czy tworzyw sztucznych. Z punktu widzenia przeznaczenia, można je zaś podzielić na trzy typy:
Oczywiście zastosowanie danego produktu wpływa bezpośrednio na jego wygląd i sposób montażu. Niezależnie od sytuacji, wszystkie listwy stosuje się z trzech powodów:
Korzystanie z listew jest więc w zasadzie koniecznością – i to niezależnie od tego, interesuje nas wykładzina do salonu, czy wykładzina do przedszkola.
Skoro każda wykładzina dywanowa niezbędnie potrzebuje wykończenia, to warto wiedzieć, jak wybrać do tego celu odpowiednie listwy. Dlatego też poniżej prezentujemy kilka podstawowych zasad.
Niezależnie od tego, czy kupowana jest przez nas wykładzina do sypialni, czy wykładzina na korytarz, dodatkowe listwy zawsze powinny znaleźć się w naszym koszyku. Co przy tym jasne, produkty przeznaczone do zakrywania łączeń czy służące jako progi nie sprawdzą się przy ścianach i na odwrót. Nie ma więc sensu wywarzać otwartych drzwi i zawsze trzeba stosować listwy zgodnie z ich przeznaczeniem i w sposób przewidziany przez producenta.
Oczywiście mówimy tu o wszelkiego rodzaju łącznikach. Co prawda nie są one niezbędne, gdyż dobrze położona nawierzchnia nie powinna się strzępić na łączeniach. Jednak w bardzo mocno użytkowanych pomieszczeniach można wziąć to pod uwagę – np. wykładzina do sklepu. Dlatego też warto zwrócić uwagę na szerokość rolek – najpopularniejsze obecnie opcje to:
Lepiej dopasowana wykładzina to zawsze mniej łączeń, a więc też mniej potencjalnych kłopotów i ewentualnych listew.
Kolejna bardzo ważną kwestią jest odpowiedni montaż listew. Powinien on być zawsze wykonany dokładnie i w sposób przewidziany przez producenta. Niestety bywa z tym różnie, szczególnie w przypadku rozwiązań montowanych na wkręty czy kołki. W ich przypadku częstym zjawiskiem jest zmniejszenie liczby punktów mocujących, co ma ułatwić i przyspieszyć realizację. Efektem takiego podejścia są z kolei listwy przypodłogowe nieprzylegające do ściany, czy ruchome i skrzypiące progi. Warto przy tym też pamiętać, że w odróżnieniu od np. paneli, wykładziny powinny być też dodatkowo dociśnięte do podłoża przez elementy wykończeniowe.
Ostatnim problemem związanym z wyborem listew jest kwestia ich jakości i estetyki.
W tym przypadku najczęściej problem występuje w budynkach użyteczności publicznej czy szkołach, gdyż w końcu to
wykładzina do szkoły czy biura, więc listwy niepotrzebne, ewentualnie niech będą
najtańsze”. Tego typu
oszczędności są niestety tylko pozorne, gdyż kiepskiej jakości elementy wykończeniowe nie dość, że będą psuły
efekt remontu, to w przypadku intensywnego użytkowania mogą pękać, wycierać się czy nawet odpaść.
Dobrze dobrane i zamontowane listwy progowe czy przypodłogowe będą poprawiać wygląd i zwiększać wytrzymałość
podłogi. Dlatego też warto na nie zwrócić szczególną uwagę – podobnie jak i na wybór samej nawierzchni. Musisz
też pamiętać, że jeśli potrzebna Ci wysokiej jakości wykładzina dla dzieci czy do „dorosłych” zastosowań, to
znajdziesz ją na Komfort.pl.