Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak dobrać listwy przypodłogowe do rodzaju podłogi?


Jak dobrać listwy przypodłogowe do rodzaju podłogi?

Wybranie idealnej podłogi do domu czy mieszkania często wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Kolejne godziny można jednak stracić na wyszukaniu odpowiednich listew przypodłogowych. Dlatego też w tym tekście postanowiliśmy pomóc i podpowiedzieć, jak dobrać elementy wykończeniowe do rodzaju posadzki.

Listwy przypodłogowe – jakie jest ich zadanie?

Nim jednak przejdziemy do kwestii doboru, to warto wspomnieć o funkcjach, które pełnią listwy przypodłogowe. Wbrew pozorom nie są one jedynie ozdobne – choć kwestia ta na pewno też ma spore znaczenie. Równie ważna jest w tym przypadku użyteczność. Co najważniejsze, listwy osłaniają szczelinę dylatacyjną między nawierzchnią podłogi a ścianą. Dzięki temu nie dostają się do niej zabrudzenia, ograniczony jest też dostęp wody i wilgoci. Drugą ważną funkcją jest ochrona ściany przed przypadkowym uszkodzeniem czy też pobrudzeniem. Co więcej, listwy ułatwiają też czyszczenie podłogi – i to zarówno na sucho, jak i mokro. Na koniec trzeba też dodać, że niektóre rozwiązania są przystosowane do umieszczania w nich różnego rodzaju przewodów, co z pewnością jest zarówno użyteczne, jak i dużo bardziej estetyczne. Warto więc postawić na taką właściwość, jeśli np., chcemy bez kucia położyć nowe kable między pomieszczeniami.

Jak montować listwy przypodłogowe?

Jak dobrać kolor listwy przypodłogowej?

Mówiąc o dobieraniu listew do podłogi, trzeba podkreślić, że pod uwagę należy wziąć różne kryteria. Jednym z podstawowych jest oczywiście kolorystyka. W końcu przecież wykończenia pasujące do jasnych paneli niekoniecznie będą się sprawdzać w przypadku ciemnej podłogi tego samego typu. Warto więc pamiętać, że istnieją w zasadzie trzy główne zasady, dotyczące doboru listew przypodłogowych z punktu widzenia kolorystyki:

  • 1. Podobieństwo – listwa pasująca kolorem i fakturą do podłogi zawsze się obroni, dodatkowo jeśli kontrastuje ze ścianą, to optycznie powiększa też pomieszczenie.
  • 2. Kontrast – listwy mogą też kontrastować z podłogą, wizualnie łącząc się ze ścianą. Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawało się wyższe.
  • 3. Materiały – polecanym i prostym rozwiązaniem jest stawianie na jednokolorowe listwy do jednolitych podłóg i imitujące drewno do paneli.

Jak dobrać listwy do podłogi z paneli?

A jak dobrać listwy, jeśli w pokoju są panele podłogowe? Możliwości w tym przypadku są szerokie, choć z racji budżetowego charakteru takiej nawierzchni raczej nie ma sensu stawiać na najdroższe drewniane wykończenia. Z estetycznego punktu widzenia panele mogą współgrać z każdym typem listwy. Warto przy tym jednak zwrócić uwagę, że nie może być ona montowana do podłogi. Pływające nawierzchnie muszą mieć możliwość delikatnego ruchu, w przeciwnym razie będą się odginać i wybrzuszać. Dotyczy to także sytuacji, jeśli używane są przez nas profile podłogowe do łączenia różnych nawierzchni.

Jakie listwy przypodłogowe do kafelek będą najlepsze?

Nieco inaczej wygląda kwestia listew do płytek. W tym przypadku najpopularniejsze są produkty z PCV czy aluminium. Wynika to z faktu, że kafelki najczęściej trafiają do pomieszczeń mokrych – jak łazienka czy kuchnia, wobec czego wykończenie podłogi także musi być odporne na wodę i łatwe w czyszczeniu. Oczywiście trzeba też dodać, że płytki łazienkowe bardzo często łączą się bezpośrednio z glazurą ścienną – wówczas żadne listwy nie są potrzebne.

Listwy przypodłogowe do drewnianej podłogi – które wybrać?

Stawiając na zawsze modną posadzkę z drewna, nie można też zapomnieć o odpowiednich listwach. Oczywiście w tym przypadku postawić można na najróżniejsze produkty, jednak najbardziej pasujące będą z pewnością listwy z tego samego materiału. Będą one najlepiej pasować pod względem wizualnym, dzięki swej naturalnej fakturze i kolorystyce. Dodatkowo też podobnie jak podłoga drewniana, będą się one nadawały do renowacji.

Jakie listwy przypodłogowe do nawierzchni z PCV?

Kolejnym popularnym typem podłogi są materiały winylowe – panele czy wykładziny. W ich przypadku wybór listwy także nie powinien być problemem. Najczęściej spotykaną opcją są oczywiście produkty z PCV, choć niektóre osoby stawiają też na listwy z płyty czy aluminium.

Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Wbrew pozorom dobór listew do podłogi nie jest szczególnie trudny. Największym problemem w tym przypadku jest zdecydowanie się na odpowiednią kolorystykę i fakturę materiału. Z technicznego punktu widzenia trzeba zaś zwrócić uwagę na sposób mocowania – w przypadku podłóg pływających, które nie mogą być trwale przytwierdzone.