Olejowanie to obok lakierowania, jedna z najpopularniejszych technik impregnacji drewna. Być może kojarzy Ci się głównie z wykończeniem desek we wnętrzach – zapewniamy jednak, że sprawdza się także na zewnątrz, a konkretnie na tarasie. Dzięki olejowaniu pozostanie on w doskonałym stanie przez długie lata. Nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych oraz przy intensywnym użytkowaniu. Kiedy olejowanie to dobry wybór oraz jak prawidłowo je przeprowadzić? Oto nasze wskazówki!
W największym uproszczeniu – ługowanie drewna to pokrywanie powierzchni, takiej jak drewniane deski podłogowe, warstwą ługu. Co to jest ług? Tym mianem określa się roztwór wodorotlenku sodu lub wodorotlenku potasu. To środek o działaniu wybielającym, w którego skład wchodzi ług sodowy lub roztwór innego rodzaju związków o znaczeniu przemysłowym. Wodorotlenkowi mogą towarzyszyć m.in. różnego rodzaju mydła roślinne. Ługowanie drewna, czyli poddawanie jego struktury działaniu roztworu, wpływa na nie na kilka sposobów. Choć zabieg ten kojarzy się zazwyczaj z wybielaniem desek, to nie wszystko, co musisz o nim wiedzieć. Otóż drewno bielone ługiem przykuwa spojrzenia swoim naturalnym wyglądem, staje się odporniejsze na różnego rodzaju uszkodzenia, związane m.in. z rozwojem drobnoustrojów.
Ta szczególna metoda konserwacji wpływa zarówno na wygląd, jak i trwałość drewna.
Olejowanie tarasu sprzyja zachowaniu naturalnego koloru oraz wyglądu desek, w
przeciwieństwie do malowania, które może całkowicie zmienić jego charakter. Deski tarasowe drewniane pokryte olejem zyskują przyjemne ciepło! Dzięki temu zabiegowi taras
prezentuje się zarówno pięknie, jak i oryginalnie. Jednak estetyka to nie wszystko, co
uzyskasz za sprawą olejowania tarasu drewnianego. Konserwacja olejem chroni deski przed
owadami, grzybami, jak również wilgocią, deszczem czy słońcem. Olej tworzy warstwę
ochronną, która ogranicza wchłanianie wilgoci, tym samym zmniejszając ryzyko
powstawania pęknięć, sęków oraz szarzenia drewna.
Co więcej, olej jest elastyczny, dlatego współpracuje z „pracującym” drewnem, które
nieznacznie kurczy się lub rozszerza w wyniku działania warunków atmosferycznych.
Regularne olejowanie pozwala utrzymać taras w dobrym stanie przez lata. Co więcej,
okazuje się dość łatwe do wykonania, zwłaszcza w porównaniu z lakierowaniem czy
malowaniem. Drewno pokryte olejem nie sprawia też większych problemów przy naprawach.
Na naprawione miejsce łatwiej ponownie nanieść nową warstwę produktu, niż w przypadku
podłóg lakierowanych, gdzie trzeba pozbyć się lakieru z całej powierzchni podłogi.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przyjmuje się, że olejowanie tarasu należy przeprowadzać około raz-dwa razy w roku, a najrzadziej co dwa lata. Ale częstotliwość olejowania drewna zależy od szeregu czynników. O czym pamiętać?
Kolejna kwestia to odpowiedni olej do tarasów. Przede wszystkim olej do desek tarasowych musi być przeznaczony do wykorzystania na zewnątrz – tylko wtedy zapewni powierzchniom należytą ochronę. Poza tym weź pod uwagę gatunek drewna, z którego powstały deski. Na rynku znajdziesz dowolny olej do tarasu. Gatunki iglaste są zwykle miękkie, dlatego potrzebują mocnego utwardzenia. Za to drewno egzotyczne jest z natury twardsze, więc nie wymaga tak intensywnego zabezpieczenia. Dobry olej do deski tarasowej zawiera żywice oraz woski, które wnikają w jej strukturę, wyraźnie ją wzmacniając. Ma też za zadanie stworzyć barierę przed pleśnią, grzybami, jak również promieniami UV. Dobre środki do drewna pomogą Ci cieszyć się idealnym tarasem przez długi czas. Wiesz już, czym malować deski tarasowe z naturalnego drewna. A co z kompozytem?
Deski kompozytowe nie wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych. To czyni je łatwymi w utrzymaniu. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z pielęgnacji tarasu. Regularnie czyść jego powierzchnię na sucho z użyciem miękkiej szczotki. Zapomnij o ostrych narzędziach oraz papierze ściernym. Mycie na mokro warto wykonać z użyciem myjki ciśnieniowej i środków do tego typu desek. Aby odzyskać dawny blask tarasu, zaopatrz się w olej do desek kompozytowych – koniecznie na bazie delikatnego rozpuszczalnika.
Aby prawidłowo przeprowadzić olejowanie tarasu, zaopatrz się w odpowiednie narzędzia. Przygotuj pędzel do parkietów lub wałek na długim kiju. Producenci najczęściej umieszczają na opakowaniu oleju informację dotyczącą zalecanego narzędzia. Zatem jak olejować taras drewniany?
Jak łatwo się domyślić to, ile schnie olej do drewna, zależy od wykorzystanego produktu.
Zwykle jednak czas ten wynosi około kilkunastu godzin. Dla pewności odczekaj minimum 24
godziny po aplikacji oleju, a jeśli masz możliwość, nawet do 48 godzin. A jak długo schnie
olej do drewna na bazie naturalnych olejów roślinnych? Niektóre z nich schną nawet 3–7
dni, zanim osiągną pełne utwardzenie.
Wierzymy, że wiesz już, jaki olej wybrać, jak przeprowadzić cały proces, a także ile schnie
taras po olejowaniu. To metoda konserwacji wymagająca pewnej staranności i
zaangażowania, ale wynik jest tego wart! Dzięki olejowaniu będziesz cieszć się pięknym
tarasem, który podkreśli urok Twojego ogrodu. Pamiętaj, aby regularnie dokonywać prac
konserwacyjnych! W ofercie sklepu Komfort znajdziesz rozmaite oleje do podłóg.
Czytaj także:
129,00 zł/szt
145,00 zł/szt
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 145,00 zł