Rekomendowane kategorie
Odpowiedni dobór wzoru i kolorystyki pokoju pozwoli dostosować pomieszczenie do naszych oczekiwań. W małym nienasłonecznionym wnętrzu lepiej sprawdzi się jasna podłoga, np. z klonu, która optycznie je powiększy. I odwrotnie - na dużej powierzchni lepiej będzie wyglądać podłoga ciemna. Aby wnętrze nie straciło swojej spójności, nie należy stosować więcej niż dwóch rodzajów (kolorów) drewna. Jeśli już zastosujemy odpowiednią kolorystykę i rodzaj drewna, nie zapominajmy o tym, że sposób układania podłogi również może wpływać na modyfikowanie przestrzeni, na przykład, żeby optycznie powiększyć pomieszczenie, panele czy deski należy układać prostopadle do dłuższej ściany. Pamiętajmy, że niezbędnym czynnikiem wyboru koloru podłogi jest umiar. Jeśli zdecydowaliśmy się na barwną posadzkę, pomalujmy ściany na jeden kolor.
Planując dobór podłogi, zaczynajmy od określenia funkcji pomieszczenia, bo to w dużej mierze decyduje o typie zastosowanej okładziny, a dopiero potem wybierajmy styl, kolorystykę i materiał. To szalenie istotna kwestia. Inna bowiem podłoga będzie sprawdzać się w korytarzu, a inna w sypialni. Nie zapominajmy, że podłoga ma nam służyć przez lata. Warto zatem wziąć pod uwagę stopień natężenia ruchu i jej przeznaczenie. Jeśli wybieramy pokrycie na korytarz, nie warto kłaść litego drewna - szybko się zniszczy. Lepsze będą panele czy wykładzina elastyczna. W salonie czy pokoju telewizyjnym, w którym spędzamy sporą część dnia, warto położyć dywan lub wykładzinę, które sprawią, że pokój będzie wydawał się przytulniejszy.
Decydując się na podłogę drewnianą, nie zapominajmy, że oprócz rodzaju i koloru możemy także wybierać wśród wielu kształtów i wzorów. Możemy zatem mieć podłogę w szachownicę, w kratkę czy drobny deseń. Pamiętajmy jednak, że musi ona współgrać z układem funkcjonalnym mieszkania i odpowiednio dobranymi meblami i dodatkami. Bardzo ważny jest w tym wypadku umiar.