Czerń to nowoczesny kolor, ale nieodpowiednio wprowadzony do wnętrza może stać się przytłaczający. Przy odrobinie wyczucia pozwala natomiast na stworzenie ciekawej aranżacji w różnych pomieszczeniach, w tym przestrzeni dla dziecka. Podpowiadamy, jak zaaranżować czarny pokój młodzieżowy i w pełni wykorzystać potencjał tego koloru.
Gdy przychodzi pora na remont kolorowego pokoju dziecka, które wyrosło już z wcześniejszych upodobań – trzeba wybrać nowy motyw i zastanowić się, jak urządzić pokój. Nurtów wnętrzarskich jest mnóstwo, ale młode, dorastające osoby często nie przywiązują do nich uwagi, za to stawiają na to, co jest nowoczesne. Czerń, choć klasyczna i ponadczasowa, to we wnętrzach wybierana jest stosunkowo od niedawna.
Kolor czarny pozwala na stworzenie designerskiego wystroju, który zwykle przypada do gustu nastolatkom chcącym się wyróżnić. Pasuje doskonale do chłodnych wnętrz w stylu industrialnym i loftowym. Nurty te wbrew pozorom są proste i skupiają się na osiągnięciu wrażenia przestrzeni. Barwa ta doskonale pasuje również do pasjonatów gier, a jako dodatek odnajduje się w różnych koncepcjach, w tym aranżacjach wystroju pokoju dziewczęcego.
Jeśli Twoje dziecko wykazuje chęć wprowadzenia czerni do swojej przestrzeni – pozwól mu na to. Nie musisz od razu malować wszystkich ścian na czarno i wybierać dodatków w tym samym kolorze. Wystarczy sprytne połączenie mocnych barw z innymi kolorami.
Warto wiedzieć: Czerń w nadmiarze może przytłaczać, dlatego w pokoju przeznaczonym m.in. do spania warto łączyć ją z ciepłymi, kojącymi odcieniami (zieleniom, błękitem). Jednocześnie kolor ten, jeśli jest odpowiednio dawkowany, działa wyciszająco i uspokajająco. Niektórym dodaje też pewności siebie. Do wnętrza wnosi nutkę tajemniczości i bez wątpienia jest elegancki. Jak najbardziej nadaje się więc do pokoju młodzieżowego.
W domach i mieszkaniach w stylu nowoczesnym ciekawym i często wybieranym elementem dekoracyjnym jest czarna ściana w pokoju dziennym, kuchni, przedpokoju, czy sypialni. Pomalowanie jednej ze ścian na czarno jest dobrą opcją w przypadku małych pokoi dziecięcych, gdzie ze względu na ograniczone m2 nietrudno o efekt przytłoczenia.
Wybierz np. ścianę za biurkiem, które zwykle ustawia się w miejscu najlepiej nasłonecznionym, a to sprzyja ciemnym aranżacjom. Zamiast farby dającej gładką strukturę wykończenia, możesz postawić na ciemne płyty imitujące beton. Strzałem w dziesiątkę może okazać się również farba kredowa, na której Twoje dziecko może tworzyć własne arcydzieła lub po prostu notować skrót aktualnego materiału przerabianego w szkole. Z kolei w pokoju dla dziewczynki, czarny kolor będzie efektownym tłem dla toaletki na pierwsze kosmetyki.
Niezależnie od tego, czy jest to pokój chłopca czy dziewczyny, zamiast skupiać się na tradycyjnych propozycjach (niebieski dla chłopca, różowy dla dziewczynki), lepiej postawić na ulubiony kolor dziecka. W przypadku połączeń z czernią nie musisz się zastanawiać, bo do niej pasuje wszystko – kolejna zaleta, która może przekonać Cię do aranżacji z czernią w roli głównej lub jako dodatku.
Wystarczy pomyśleć, jak pomalować pokój. Inspiracje warto czerpać właśnie z pasji swojego dziecka. Dla dziewcząt wkraczających w wiek dorastania idealną opcją może być styl glamour. Pasuje do niego połączenie czerni, bieli, niekiedy subtelnych różów i beżów. Niezbędne są przede wszystkim połyskujące dodatki (złote, srebrne, kryształowe) i lustra dodające wnętrzu przestrzeni. Natomiast cieplejszy będzie styl skandynawski – w tym przypadku czerń powinna być detalem, a podstawą biel, beż i brąz.
Niezawodnym duetem jest też czerń i biel. Do czarno-białego pokoju nie trzeba wprowadzać innych tonacji kolorystycznych, ale co ważne, praktycznie wszystkie odcienie będą tutaj pasować. Jeśli więc gust dziecka się zmieni – wystarczy, że do aranżacji pokoju dorzucisz kilka dekoracji, np. nową pościel, dywan, koc, czy pojemniki na przybory szkolne. Dla fana piłki nożnej idealne będą detale w zieleni i czerwieni. Z kolei w czarnym pokoju gamingowym dla miłośnika wirtualnej przestrzeni, mile widziane są neonowe odcienie niebieskiego, turkusu i czerwieni.
Jeśli natomiast interesują Cię kolory powiększające pokój, to wiedz, że biel nie jest jedyną opcją. Poza tym nawet ta barwa występuje w różnych wariantach – ciepłych, neutralnych i zimnych. W kwestii dostępnych farb wyróżnia się przynajmniej kilkaset jej odcieni. Co więcej, kolor ten podkreśla głębię czerni, bo kontrastuje z nią. Jest to doskonała odpowiedź na pytanie, jak optycznie powiększyć pokój, ale chcąc stworzyć ciekawe wnętrze. Warto postawić wówczas na jasne tonacje innych kolorów, np. wspomniane już beże, róże i błękity.
Szukasz mebli do pokoju młodzieżowego? Zobacz produkty z kategorii:
Meble do pokoju młodzieżowego
Zobacz wszystkie
Wybierając jasne meble i dodatki, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pomalować wszystkie ściany na czarno. Jeśli urządzasz biało-czarny pokój – sprawa jest jasna. W ciemnych aranżacjach sprawdzą się jednak również inne meble, zwłaszcza w odcieniach ciepłego, stylowego drewna. Czerń stanowi świetną bazę również dla fantazyjnej kolorystyki.
Pamiętaj też, że w pokojach młodzieżowych design nie jest najważniejszy. Łóżko, szafa, biurko, komoda i wszystkie inne elementy wystroju, przede wszystkim powinny zapewniać dziecku wygodę. Muszą być ustawione ergonomicznie i dostosowane do metrażu pomieszczenia, a także mieścić wszystkie rzeczy dziecka. W miejscu, gdzie nastolatek spędza dużo czasu, uczy się, przyjmuje rówieśników i rozwija swoje pasje – ważne są też detale. Warto więc pamiętać o miejscu na drobiazgi i dekoracjach odpowiadających jego upodobaniom.
Nie zapominaj również o odpowiednim oświetleniu, które jest szczególnie istotne w ciemnych wnętrzach – dzięki lampce nocnej, kinkietom, czy modnym listwom LED-owym każdy, nawet najmniejszy, pokój zyskuje ciekawy i przestronny wygląd.
Jak urządzić sypialnię, aby była przytulna i praktyczna?
Jak urządzić pokój na wynajem, by był stylowy?
Podłoga w pokoju dziewczynki – na co warto postawić?