Wanna wolnostojąca to bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznych, zabudowanych modeli. Doskonale prezentuje się ona w szczególności w przestronnych pokojach kąpielowych — czy to tych urządzonych w stylu retro lub vintage, czy nowoczesnych. Czy taka wanna na pewno jest praktyczna?
Aby wanny wolnostojące były w pełni zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne zadbać należy o odpowiednie dopasowanie ich do metrażu łazienki. Najlepiej, by wynosił on nie mniej niż 10-12 m2. Taką wannę ustawić powinno się w pobliżu ściany, tak, aby możliwe było swobodne wchodzenie do niej i wychodzenie z niej z obydwu stron.
Jakie wymiary wanny wolnostojącej są najbardziej optymalne? Wanny prostokątne tego typu mają przeważnie szerokość między 70 a 100 cm i długość pomiędzy 120 a 200 cm. Jeżeli chodzi o owalne wanny wolnostojące, ich rozmiary zaczynają się od 150x70 cm – jest to najmniejszy możliwy rozmiar. Na sklepowych półkach spotkać można się także z okrągłymi wannami dwuosobowymi wolnostojącymi. Ich średnica to przeważnie około 150 cm.
Szukając estetycznej wanny wolnostojącej, warto nieco bliżej zapoznać się z naszym asortymentem. Dostępna jest tutaj wanna wolnostojąca Lacrima. Posiada ona owalny kształt, dzięki czemu jest niezwykle wygodna w użytkowaniu, a codzienne kąpiele w niej są czystą przyjemnością. Jej niecodzienna forma czyni z niej idealne rozwiązanie do nowoczesnych łazienek. Wanna wykonana została z wysokiej jakości, wytrzymałego akrylu sanitarnego.
By możliwe było korzystanie z wanny wolnostojącej, dopasować należy do niej odpowiednią baterię. Najczęściej spotkać możemy się tutaj z bateriami wannowymi podłogowymi. Do wyboru są modele jedno- i dwuuchwytowe oraz termostatyczne. Tego typu baterie posiadać mogą różne wykończenie: chrom, patyna, złoto czy satyna to tylko niektóre z dostępnych rozwiązań. Poza nowoczesnymi bateriami o geometrycznych kształtach, spotkać można się również ze stylizowanymi modelami utrzymanymi w klimacie vintage.
Jeżeli wanna wolnostojąca znajduje się przy ścianie, zdecydować można się na montaż baterii wannowej podtynkowej z odpowiednio długą wylewką.
Czy wanna wolnostojąca jest wygodna? Jak najbardziej! W szczególności godne polecenia są modele z podwyższonym bokiem czy ukośnymi oparciami.
Wanna wolnostojąca — gdzie odpływ powinien się znajdować? Umieścić należy go dokładnie pod wanną. Jako że jest to nietypowe miejsce, należy to uwzględnić jeszcze przed ułożeniem płytek podłogowych.
Wanna wolnostojąca — gdzie ułożyć kosmetyki kąpielowe? Możliwości jest tutaj całkiem sporo. Tuż przy wannie wolnostojącej na nóżkach umieścić można krzesło, stołek lub stolik, na którym znajdować będą się używane każdego dnia akcesoria. Równie estetycznie prezentuje się specjalna drabinka z półkami oparta o ścianę. Kolejna propozycja to półka, którą ustawia się wszerz wanny. Do wyboru są tutaj zarówno modele z drewna, jak i tworzyw sztucznych, metalu czy stali nierdzewnej lub chromowanej. Takie półki świetnie sprawdzać będą się u osób, które podczas kąpieli lubią czytać książki czy delektować się kieliszkiem wina.
Wanna wolnostojąca w sypialni — czy to dobre rozwiązanie? Oczywiście! Wanna wolnostojąca w innym niż łazienka pomieszczeniu to jeden z najmodniejszych trendów ostatnich kilku sezonów i doskonały sposób na niebanalną aranżację wnętrza. Trzeba jednak zastanowić się, czy takie rozwiązanie będzie dla nas praktyczne. Niezbędne jest tutaj bowiem umieszczenie odpływu ścieków i doprowadzenie wody. Co więcej, temperatura w sypialni jest nieco niższa niż w łazience, co może wywoływać dyskomfort. Pamiętać należy także o tym, że w czasie kąpieli powstaje dużo wilgoci, co może mieć niekorzystny wpływ na kondycję podłogi czy mebli.
Wanna wolnostojąca to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, którym marzy się stylowy, przestronny pokój kąpielowy. Dzięki niej w domowej łazience poczuć można się niczym w prawdziwym SPA.