Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Płytki klinkierowe w 4 pytaniach i odpowiedziach!

Płytki klinkierowe w 4 pytaniach i odpowiedziach!

Jednym z bardzo ciekawych rozwiązań wykończeniowych do łazienek – i nie tylko, są z całą pewnością płytki klinkierowe. Oferują one niezwykłe wręcz bogactwo kolorów i faktur, które wynikają z charakterystyki procesu ich wypalania. Mimo swych wielu zalet, obecnie nie są one szczególnie często spotykane w polskich domach – co zresztą dla wielu osób będzie sporą zaletą. A co trzeba wiedzieć na temat ich układania? W tym artykule odpowiadamy na 4 bardzo częste pytania!

Jak fugować płytki klinkierowe?

Z całą pewnością uzupełnianie fug między płytkami klinkierowymi musi być wykonane bardzo dokładnie i przy wykorzystaniu wysokiej jakości spoin. Wbrew pozorom, nie wynika to tylko z faktu, że pełnią one funkcję ozdobną – choć i to ma spore znaczenie. Równie ważne są jednak tez kwestie użytkowe. Łazienki są oczywiście pomieszczeniami o wysokiej wilgotności i dużych zmianach temperatury – na które to czynniki klinkier jest stosunkowo odporny. Jednak kiepskiej jakości fugi mogą powodować przenikanie wody do ściany i w efekcie tego zawilgocenie ścian. Oczywiście samo uzupełnianie szczelin nie różni się w tym przypadku znacząco, względem fugowania zwykłych płytek. Warto jednak mieć na uwadze, że płytki klinkierowe są dość szorstkie, przez co dużo trudniej usunąć z nich nadmiar spoiny. Dlatego też koniecznie należy używać odpowiednich narzędzi do jej nakładania, co powinno pozwolić na uzyskanie wymaganej dokładności.

Jak układać płytki klinkierowe?

Walory ozdobne klinkieru są niezaprzeczalne. Dlatego też coraz częściej trafiają one na ściany czy blaty w łazienkach, a także salonach czy kuchniach. Co przy tym jasne, na końcowy efekt spory wpływ będzie miał sposób ułożenia płytek tego rodzaju. Możliwości w tym przypadku jest kilka, choć z pewnością najbardziej popularną techniką jest przyklejanie ich naprzemiennie w poziomie. Uzyskany w taki sposób efekt będzie najbardziej zbliżony do ściany z normalnej cegły – którą w końcu płytki mają imitować. Nie jest to jednak jedyna opcja. Produkt ten można też układać w rzędach – zarówno pionowych, jak i poziomych. Często stosowanym zabiegiem jest też tworzenie z klinkieru linii i pasów dekoracyjnych – przy umywalce, wannie czy na ścianach.

Czym ciąć płytki klinkierowe?

Pisząc o płytkach klinkierowych, warto wspomnieć, że są one bardzo twardym materiałem, którego mechaniczne uszkodzenie nie jest łatwe. Ta oczywista zaleta czasem tworzy jednak problem – chociażby gdy trzeba przyciąć je na wymiar. Dlatego też przed układaniem klinkieru należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia do jego cięcia. W teorii z zadaniem tym mogą poradzić sobie niektóre dobre ręczne gilotyny. Z pewnością jednak wykorzystanie ich wymaga nieco doświadczenia i na pewno nie zagwarantuje takiej dokładności i szybkości pracy jak urządzenia mechaniczne. Elektryczne przecinarki do płytek bez trudu poradzą sobie z klinkierem, o ile oczywiście będziemy dbali o regularną wymianę tarcz. Co więcej, użycie ich ograniczy też nasz wysiłek i ilość strat wynikłych z krzywego pęknięcia płytek.

Ile płytek klinkierowych wchodzi na metr kwadratowy?

Ważną kwestią związaną z wykorzystaniem płytek klinkierowych na ścianę jest też ich wielkość, gdyż wpływa ona bezpośrednio na możliwości użycia oraz ich liczbę na m2. Co przy tym bardzo ważne, nie jest ona standaryzowana, choć z reguły długość jednej płytki wynosi około 20-30 cm, a szerokość 6-8 cm. Oznacza to, że w praktyce na 1 m2 ściany zużyć będzie trzeba ich 40-80 sztuk. Na szczęście jednak koszt klinkieru nie jest wygórowany – ich cena to około 30-50 zł za metr. W jednej paczce produktu znajduje się z kolei około 20-40 płytek.

Z całą pewnością płytki klinkierowe do łazienki to bardzo estetyczne i atrakcyjne rozwiązanie. Szczególnie dobrze sprawdzą się one we wszystkich tradycyjnych i bogatych stylach aranżacji, a dzięki swej niepowtarzalnej kolorystyce i fakturze na pewno przyciągną uwagę każdego. Na pewno więc warto na nie stawiać!