Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak urządzić gabinet psychologiczny? 5 gotowych rozwiązań!

Jak urządzić gabinet psychologiczny? 5 gotowych rozwiązań!

Większość pomieszczeń w domu czy mieszkaniu urządzamy przede wszystkim pod siebie, czy najbliższych. W przypadku gabinetu do pracy z drugim człowiekiem niezbędne jest jednak skupienie się także na jego potrzebach. Wbrew pozorom nie jest to takie proste – dlatego też w tym tekście podpowiadamy, jak dobrze urządzić gabinet psychologa!

Wystrój gabinetu psychologicznego – czy ma znaczenie?

O ty, że aranżacja wnętrza, zastosowane meble, barwy i oświetlenie, wpływają na nastrój i odczucia osób, mówi się bardzo często. Jednak mimo to często zapominamy o tym fakcie, szczególnie w przypadku pomieszczeń do pracy. Powielając złe wzorce i podążając za maksymalną użytecznością, wybieramy najprostsze rozwiązania, które niekoniecznie tworzą pozytywną atmosferę – ale są tanie, wytrzymałe i do bólu smutne. Podejście takie z założenia jest niezbyt trafione, a już szczególnie w przypadku pomieszczeń takich, jak gabinet psychologa. Jego wystrój powinien bowiem budzić pozytywne odczucia, wzmacniać zaufanie i być wygodnym miejscem do rozmowy. Dlatego też sterylne białe ściany, niewygodne krzesło czy też podłoga z płytek absolutnie nie wchodzą w grę. A jakie rozwiązania wybierać?

Czy gabinet psychologiczny można urządzić w domu lub mieszkaniu?

Zastanawiając się nad idealnymi rozwiązaniami do gabinetu psychologicznego, trzeba też zwrócić uwagę na jego lokalizację. Wiele osób decyduje się na umieszczenie ich we własnym domu i mieszkaniu, co jest korzystne z racji niższych kosztów i braku dojazdów. Jednak z drugiej strony warto pamiętać, że takie pomieszczenie nie może być po prostu pokojem z dwoma fotelami. Konieczne jest zadbanie chociażby o solidne drzwi, które wytłumią dźwięki z zewnątrz – by nie zaburzyć poczucia intymności. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku jest też wydzielenie osobnego wejścia, co jednak nie zawsze jest możliwe.

Jak optycznie powiększyć pokój?

1. Jakie elementy muszą się znaleźć w gabinecie psychologa?

Niezależnie od tego, gdzie zostanie zaaranżowany gabinet psychologiczny, zawsze musi posiadać on kilka niezbędnych elementów wyposażenia. Wbrew pozorom, najważniejszym z nich wcale nie jest kozetka – co więcej, wiele osób od niej odchodzi na rzecz wygodnych foteli. Poza nimi zawsze przyda się też miejsce z możliwością wygodnego pisania oraz choć trochę przestrzeni do przechowywania. W dużych gabinetach warto też postawić na więcej regałów i szafek, w których umieścić można książki czy ładne dodatki – ożywią one pomieszczenie i sprawią, że będzie ono bardziej domowe.

2. Jaka podłoga w gabinecie psychologicznym?

Projekt gabinetu psychologicznego zawsze warto zacząć od podłogi i ścian. W pierwszym przypadku mogą być to panele lub też klasyczna wykładzina do salonu. Ściany z kolei najlepiej pokryć zwykłą farbą w delikatnych kolorach pastelowych lub też atrakcyjną fototapetą. W każdym przypadku trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej kompozycji barw – jeśli na podłodze leży wykładzina dywanowa szara albo wykładzina dywanowa biała, to ściany raczej powinny być w choć minimalnie kontrastującym kolorze – celem rozbicia sterylności pomieszczenia.

Meble do gabinetu psychologicznego – jakie wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, meble do gabinetu terapeutycznego odgrywają zarówno rolę użytkową, jak i mają tworzyć pozytywną atmosferę. W przypadku zastosowania drewnianej podłogi czy ciemniejszej wykładziny często najlepszą opcją będą regały i szafy białe, czy też w kolorze naturalnego, jasnego drewna. Ważnym elementem może być też biurko, choć nie powinno być ono przytłaczające, by nie tworzyć atmosfery typowej dla gabinetu lekarskiego czy dyrektorskiego.

Czarny stół – jakie krzesła będą do niego pasować?

4. Fotele do gabinetu psychologa – jakie będą najlepsze?

Kluczowym elementem każdej aranżacji tego rodzaju będą jednak odpowiednie miejsca do siedzenia. Raczej nie powinny być to tradycyjne krzesła szare czy krzesła białe, choć można je wykorzystać jako miejsce dla psychologa – o ile ktoś takowe lubi. W przypadku pacjenta najlepszą opcją będzie z pewnością wygodne fotele terapeutyczne. Można też postawić na produkt z pochylanym oparciem, dla osób lubiących rozmowy „na leżąco”.

5. Oświetlenie gabinetu psychologicznego – jakie rozwiązania wybrać?

W gabinecie na pewno musi się znaleźć też odpowiednie oświetlenie. Oczywiście powinno być ono tylko uzupełnieniem dla światła dziennego, jednak w Polskich realiach oznacza to, że będzie ono używane nie tylko wieczorami, ale też przez większą część jesieni i zimy. Podstawą mogą być lampy sufitowe i plafony chromowane, które dają rozproszone światło. W tym przypadku warto też postawić na żarówki o nieco cieplejszej barwie. Dodatkowo przydatne mogą być też eleganckie lampy stołowe chromowane czy też w kolorze miedzianym, które pomogą podczas pracy z dokumentacją.

Wyposażenie gabinetu psychologicznego nie musi być trudne – o ile wiemy, jakie rozwiązania wybrać. Pamiętaj przy tym, że wiele ciekawych produktów do wykorzystania znajdziesz w naszym sklepie Komfort.pl!