Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Petrol – co to za kolor i z czym łączyć go we wnętrzach?

Jeśli kochasz oryginalne rozwiązania we wnętrzach, ten piękny kolor o nieco tajemniczej nazwie spełni Twoje oczekiwania. Mowa oczywiście o barwie petrol! Ten modny odcień kusi głębią oraz nieoczywistym charakterem. Nic więc dziwnego, że zyskał aprobatę dekoratorów wnętrz i staje się coraz mocniejszym trendem w dziedzinie aranżacji. Przekonaj się, do czego pasuje petrol blue i jak wykorzystać go w wystroju.

Petrol – co to za kolor?

Kolor petrol czasami pojawia się też pod innymi nazwami. Możesz spotkać się z określeniem petrol blue czy kolor benzyny. Zresztą jego nazwa nie jest dziełem przypadku. Przypomnij sobie barwę benzyny rozlanej na asfalcie w słoneczny dzień, a zyskasz jego wyobrażenie. Barwa petrol znakomicie ożywia wystrój wnętrz i wnosi do nich wyjątkowy powiew luksusu. Znakomicie pasuje do jasnych pomieszczeń, z którymi tworzy ciekawy kontrast, ale i w ciemnych wnętrzach jest doskonale widoczna. Ponadto wyraźnie je ożywia! Aby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości co do wyglądu tej specyficznej barwy, poniżej przedstawiamy wyjaśnienie kwestii, co to jest petrol.

Petrol – z jakich kolorów powstaje?

To kolor, w którym jedni dopatrują się przewagi niebieskiego, a inni widzą w nim raczej zieleń. Wynika to z tego, jakich kolorów kolor petrol powstał. Otóż jest to połączenie głębokiego turkusu z nieco przygaszoną zielenią.

Kolor petrol, a turkus – czym się różnią?

Petrol i turkus to dwie różne barwy, które ze względu na spore podobieństwo, bywają często mylone. Istnieją jednak różnice między kolorem petrol a turkusem. Zatem co to za kolor? Petrol jest ciemniejszy i nieco bardziej stonowany od turkusu. Może mieć w sobie odcienie niebiesko-zielone, czasami z domieszką szarości. Z kolei turkus jest jaśniejszy oraz intensywniejszy. To niebiesko-zielony odcień bez domieszki innych barw. Z jakimi kolorami petrol prezentuje się najlepiej? O tym wspominamy w dalszych punktach!

Z czym łączyć kolor petrol w aranżacji wnętrz?

Wiedząc, jaki to kolor petrol, na pewno masz już pomysły na wykorzystanie go w aranżacji. Aby Ci to ułatwić, przedstawiamy kilka interesujących propozycji, które zainspirują Cię do zmian!

Kolor petrol to doskonałe towarzystwo dla uniwersalnej bieli. Pięknie wybija się na jej tle i nie ma szans na pozostanie niezauważonym. Połączenie barwy petrolowej z bielą nie może się nie udać! Poza tym jest ono niezwykle klasyczne i eleganckie, a przy tym wnosi do wnętrz wspaniały powiew świeżości! Sprawy mają się podobnie w przypadku zestawienia beżu i petrolu. Kolor ten ożywia jasne, stonowane wnętrza. Dodatki czy meble w tym odcieniu natychmiast przykuwają uwagę, zwłaszcza gdy nie mają konkurencji w postaci innych barw.

Połączenie koloru petrol z szarością także zalicza się do bardzo udanych. Polubią je osoby ceniące ekskluzywne wnętrza. Z kolei miłośnikom oryginalnych, rzucających się oczy zestawień polecamy łączyć petrol z pomarańczem, czy to nieco stłumionym, czy też bardzo intensywnym. To pomysł ożywiający i pobudzający, który nawiązuje do wnętrz w Ameryce Południowej. Weź jednak pod uwagę, że dwa intensywne kolory z czasem mogą stać się nieco męczące – z pewnością nie każdy zniesie je w kuchni czy w salonie. Na tym jednak nie koniec naszych propozycji! Wobec tego, z czym łączyć kolor petrol poza wspomnianymi przykładami? Bez wątpienia z brązem, z którym tworzy szlachetny, szykowny duet. Naturalne drewno z petrolem to strzał w dziesiątkę.

Kolor petrol w salonie

To jedno z najczęstszych zastosowań opisywanego koloru. Wcale nas to nie dziwi! Salon to reprezentacyjna część domu, w której przyjmuje się gości i spędza sporo czas. Do jego wystroju przywiązuje się dużą wagę. A że petrol blue kojarzy się z aktualnymi trendami, a zarazem ponadczasową elegancją, coraz częściej pojawia się w salonach. Jego ogromną zaletą jest fakt, że znakomicie komponuje się z różnymi stylami wnętrz, a przy tym zapewnia rozmaite efekty w zależności od kontekstu, w którym się znajdzie. Na przykład, do salonu w nowoczesnym stylu wnosi powiew wyrafinowania oraz stanowi ciekawy kontrast dla oszczędnego designu, oraz stonowanych kolorów. Jak zastosować kolor petrol w salonie w takiej odsłonie? Postaw na nowoczesny dywan, narzutę na kanapę, zasłony czy poszewki na poduszki w tym odcieniu. W końcu diabeł tkwi w szczegółach!

Kolor petrol w salonie klasycznym czy eklektycznym, a nawet etno także robi wrażenie. Zwłaszcza że idealnie komponuje się z naturalnym drewnem, którego w tego typu aranżacjach zwykle nie brakuje. W tym wypadku możesz skusić się na zakup „benzynowej” kanapy, foteli lub krzeseł. Opcja dla odważnych to petrol blue na ścianie, np. za kanapą. Tapeta lub farba w kolorze benzyny to nietuzinkowy, ale i bardzo efektowny wybór.

Kolor petrol w sypialni

Petrol bardzo dobrze czuje się w sypialni. Wniesie do niej nieco tajemniczy, intymny nastrój. Nie obawiaj się, że okaże się przytłaczający, nawet w dużej ilości, ponieważ w sypialni nie spędza się tak wiele czasu, jak np. w salonie. Jak więc wprowadzić petrol do miejsca wypoczynku? W wersji maxi zdecyduj się na ściany w tym kolorze. W nieco oszczędniejszym wydaniu dobrym wyborem będzie łóżko z petrolowym zagłówkiem, narzuta w tym odcieniu, a nawet fotel czy toaletka. Pięknie prezentują się też zasłony utrzymane w tej tonacji. Co więcej, chyba nigdzie indziej tak dobrze nie sprawdzi się dywan shaggy w morskim odcieniu. Jego puszysta struktura uczyni wstawanie z łóżka naprawdę przyjemnym!

Kolor petrolowy w kuchni

Nasza kolejna, godna rozważenia propozycja to kolor petrolowy w kuchni. Zdecydowane rozwiązania w przestrzeni kuchennej cieszą się coraz większą popularnością, dlatego, jeśli planujesz zmiany w aranżacji, zachęcamy do dalszej lektury. Bardzo ciekawa opcja to wykorzystanie koloru benzyny nad blatem kuchennym. Pomyśl choćby o jego zestawieniu z szarym marmurem na blacie! To bardzo luksusowe połączenie. Przy czym weź pod uwagę, że wyróżnia się wiele odcieni koloru petrol, od niebieskich po zielonkawe. To, czy wybierzesz bardziej zielone płytki, czy niebieskie płytki powinno zależeć od reszty wystroju. Strzał w dziesiątkę to także petrolowe blaty lub fronty szafek – nadają one kuchni bardzo wysmakowany charakter. Najlepiej wypadną w otoczeniu jasnych, stonowanych dodatków.

Uwaga! To kolor, który może wydawać się ciemniejszy w słabo doświetlonych pomieszczeniach. Jeśli Twoja kuchnia jest dość ciemna, rozważ zakup jasnych mebli lub przynajmniej dodatków, żeby nieco rozjaśnić przestrzeń. Zadbaj także o idealne oświetlenie. Wykorzystaj też petrol w akcesoriach – podkładkach pod talerze, obrusie czy poduszkach na krzesło.

Kolor petrol blue w łazience

Mało który kolor pasuje tak dobrze do łazienki, jak właśnie petrol blue. Ze względu na morskie nuty kojarzy się z czystością i świeżością, co czyni go idealnym wyborem do pomieszczenia, w którym zażywa się kąpieli. Gdy zależy Ci na mocnym, a zarazem wyszukanym rezultacie wybierz petrolowe czy turkusowe płytki na ścianę lub podłogę. Nieco łagodniejsza odsłona tego pomysłu to wykorzystanie ich tylko jako drobnych dekoracji czy w postaci aranżacji na jednej ścianie – przy wannie czy lustrze. Poza tym kolor petrol blue może pojawić się w dodatkach. Ręczniki, zasłona prysznicowa, dywaniki, a nawet świece czy mydelniczka to niewielkie, ale wyraziste akcenty, które natychmiast odmienią wygląd wnętrza.

Jak widać, petrol blue zachwyca w wielu odsłonach i stwarza niemal nieskończone możliwości aranżacyjne. Świetny pomysł to np. zastosowanie go jako motywu przewodniego w mieszkaniu lub domu – niewielkie akcenty w tym odcieniu powtarzające się w różnych pomieszczeniach uczynią domową przestrzeń prawdziwie luksusową i modną! Zanim jednak zdecydujesz się na pomalowanie całego pomieszczenia na ten kolor lub zainwestowanie w drogą kanapę, zaopatrz się w próbki farb, tapet lub tkanin w petrolowym odcieniu. Wypróbuj je w różnych miejscach i obserwuj, jak zmieniają się w różnych warunkach oświetleniowych oraz w połączeniu z istniejącymi elementami wystroju. Może okaże się, że w danym pomieszczeniu lepiej spisze się np. turkusowy dywan?

Czytaj także: