Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak zamontować dywan na ścianie?

Jak zamontować dywan na ścianie?

Gdzie powinien być dywan? Nawet dziecko wie, że powinien on leżeć na podłodze! Mimo to pytanie o montaż tego elementu na ścianie jest jak najbardziej zasadne. W końcu szczególnie piękne naturalne dywany powinny być eksponowane i oszczędnie użytkowane – by nie uległy uszkodzeniu. Najlepiej więc będzie, jeśli umieści się je w bezpiecznym miejscu!

Wieszanie dywanów na ścianie – po co w ogóle to robić?

Ogólny powód umieszczenia dywanów na ścianie przedstawiliśmy już na wstępie. Po prostu szczególnie drogie, piękne i często leciwe kobierce nie powinny zużywać się na podłodze. Stanowią one po prostu swego rodzaju dzieła sztuki, które z powodzeniem mogą zastąpić obrazy czy też inne ozdoby. Jednak nie tylko posiadacze kilkusetletnich „persów” powinni czytać ten tekst. Na ścianie można też umieścić bardziej codzienne dywany i wykorzystać je jako:

- Ozdobę,

- Element wystroju orientalnego,

- Dodatkowe wygłuszenie,

- Elegancką osłonę na ścianę.
Co przy tym ważne, do tych celów wykorzystać można zarówno dywany kolorowe nowoczesne, jak i bardziej klasyczne produkty.

Jak powiesić dywan na ścianie – jakie mamy możliwości?

Wbrew pozorom największym problemem z wieszaniem dywanów na ścianie, nie jest wcale wybór odpowiednich kobierców. Często dużo większym problemem jest właśnie ich montaż. Wynika to z faktu, że zarówno naturalne, jak i sztuczne produkty tego typu są dość ciężkie i mają też tendencję do marszczenia i rolowania. Powieszenie więc ich na dwóch żyłkach – jak np. dużego obrazu, absolutnie nie wchodzi w grę. Jakie więc mamy możliwości?

- Zastosowanie ramy – mówi się, że potrzeba jest matką wynalazku – i tak jest też w tym przypadku. Posiadając odpowiednio dużą ramę, możemy dość bezproblemowo umieścić w jej wnętrzu dywan lub też potraktować ją jako stelaż. Musimy przy tym jednak pamiętać, że tak stworzony „obrazo-dywan” będzie dużo cięższy niż rama z płótnem. Dlatego też jego mocowanie musi zostać wzmocnione.

- Podklejenie – sposób ten jest bardzo prosty i daje błyskawiczny i trwały efekt. Mocny klej bez trudu zwiąże dywan z np. kawałkiem styropianu, płyty czy drewna, które później można powiesić lub też nawet wbudować w ścianę. Wadą tej metody jest jednak trwałe uszkodzenie dywanu, więc opcja ta wchodzi w grę jedynie w przypadku produktów o niewielkiej wartości historycznej – takich jak maszynowo wykonane sztuczne dywany wielokolorowe.

- Podwieszenie za stelażu – może on być wykonany z karnisza czy też dowolnego innego materiału – drewna, aluminium czy stali. Aby uzyskać optymalny efekt i lekkość całej konstrukcji, należy podszyć brzegi dywanu w miejscach, gdzie będzie on przyczepiony do stelażu. W praktyce wystarczy, jeśli zrobi się na górnej i dolnej krawędzi.

- Umieszczenie na oczkach – sposób ten jest pracochłonny, daje jednak świetny efekt. Podstawą w tym przypadku jest przyszycie kilkunastu lub kilkudziesięciu stalowych oczek na poziomych krawędziach, przez które przeciągniemy następnie stalowe linki lub cienkie rurki. Te z kolei można przytwierdzić na stałe do ściany lub też podwiesić na wybranej wysokości.

O czym pamiętać podczas montowania dywanu do ściany?

O tym, że dywany na ścianę są coraz popularniejsze, świadczą na pewno działania ich producentów, którzy coraz częściej oferują produkty przeznaczone właśnie do tego celu. W praktyce klasyfikacją taką nie trzeba się skrupulatnie kierować – gdyż również „normalne” produkty mogą sprawdzić się jako ozdoby tego typu. Zastanawiając się więc jaki dywan wybrać do podwieszenia, należy przede wszystkim zwracać uwagę na estetykę, gdyż to ona decyduje o uzyskanym efekcie. Ogólne zasady w tym przypadku są zresztą takie same jak w przypadku produktów na podłogę. Tkane maszynowo proste wzory pasować będą do nowoczesnych salonów czy przedpokojów. A gdzie pasują klasyczne dywany na ścianę? Przede wszystkim do bogatych wnętrz, nawiązujących do tradycji bliskowschodniej czy też śródziemnomorskiej.

Wieszanie dywanu na ścianie nie powinno więc nikogo dziwić. Wbrew pozorom rozwiązanie takie jest świetnym sposobem na wyeksponowanie pięknego kobierca, czy też nadanie wnętrzu ciekawego charakteru i przytulności. Warto więc pomyśleć o tej możliwości!