Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaki kolor fugi do płytek drewnopodobnych?

Dobrze dobrana fuga może nadać całej aranżacji stylu i charakteru. Czarna zestawiona z białymi płytkami sprawi, że kafelki staną się bardziej widoczne, z kolei fuga w białym kolorze będzie stanowiła ich naturalne, subtelne uzupełnienie. Nieco trudniej jest natomiast określić, jaka fuga do płytek drewnopodobnych będzie najlepsza.


Bez względu na to, czy kupujesz gres, klinkier czy może stawiasz na ciekawe mozaiki, w przypadku każdej opcji musisz dobrać odpowiedni kolor fugi. Zastanów się, czy chcesz wyróżnić płytki ścienne, nadając im unikalnego charakteru i wyrazu poprzez kontrast, czy może zależy ci na tym, aby stanowiły spójną, harmonijną całość. To drugie rozwiązanie jest bardziej popularne, zwłaszcza tam, gdzie zastosowano płytki kolor szary lub inny jasny – wówczas bowiem optycznie powiększa się pomieszczenie. Pytanie jednak, jak dobrać fugę do płytek drewnopodobnych?

Jaka fuga do gresu drewnopodobnego?

Niektórzy uznają fugę za mało znaczący element, który właściwie ledwie widać. Tymczasem to duży błąd! To właśnie od fugi często zależy ostateczny charakter wnętrza. Co więcej, źle dobrana nie współgra z płytkami podłogowymi i może zepsuć całą aranżację.

Co istotne, znaczenie ma nie tylko sam kolor fugi do płytek drewnopodobnych, istotne są jeszcze takie czynniki, jak wielkość kafelków oraz to, w jakim znajdą się pomieszczeniu. Dlatego sprawdź, czy dana fuga jest odpowiednia na przykład dla wielkoformatowych płytek, a także czy jej producent gwarantuje, że jest odporna na ścieranie, powstawanie plam oraz wykwitów grzybów i pleśni (to ważne w przypadku wnętrz o dużej wilgotności). W praktyce, dobra fuga do płytek drewnopodobnych to taka, która jest zabezpieczona przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, a przy tym sprawia, że płytki podłogowe mogą przy niej błyszczeć.

Na rynku dostępne są fugi akrylowe, cementowe, cementowo-elastyczne, epoksydowe czy silikonowe. Jeśli zastanawiasz się, jaka fuga do gresu drewnopodobnego sprawdzi się w łazience lub kuchni, zwróć uwagę zwłaszcza na silikonowe, akrylowe czy cementowo-elastyczne. Te dwie pierwsze są dostępne w kartuszach i wykazują się wodoszczelnością oraz dużą odpornością na powstawanie pleśni i grzybów.

Jak dobrać kolor fugi do płytek drewnopodobnych?

Kolor fugi do płytek imitujących drewno powinien być dopasowany do stylu aranżacyjnego pomieszczenia, a także wielkości płytek. Wiele zależy również od odcienia samych kafelków. Obecnie dość popularne są popielate kolory oraz płytki z efektem przetarcia. Jaki kolor fugi do płytek drewnopodobnych w tych odcieniach będzie odpowiedni? Tu również warto zastanowić się nad efektem jaki chce się uzyskać. Stawiając na wyraziste, odznaczające się fugi sprawisz, że będą rzucały się w oczy. Nie jest to duży błąd, zwłaszcza jeśli chcesz podkreślić kształt, styl czy fakturę kafelków, jednak warto zachować tu ostrożność. W ten sposób możesz nieświadomie przyćmić charakter i styl wnętrza. O tym, na co jeszcze uważać aranżując łazienkę przeczytasz w artykule: Czego warto się wystrzegać w urządzaniu łazienki.

Jeśli jednak zastanawiasz się, jaka fuga do płytek drewnopodobnych pozwoli uzyskać naturalny efekt, w takim wypadku rozważ fugę o ton jaśniejszy niż kafelki. Aby taką wybrać skorzystaj z zasady „zmrużonych oczu”. O co w niej chodzi? Jeśli przymykasz oczy i nie widzisz fugi na tle płytek, to znaczy, że dopasowałeś ją idealnie do odcienia płytek.

Szara fuga do płytek drewnopodobnych

Jaka fuga do drewnopodobnych płytek sprawdzi się najlepiej? Szara! Wiele osób decyduje się na różne odcienie brązu, co najczęściej okazuje się dużym błędem. Tymczasem to właśnie odcienie szarości sprawiają, że fuga nie wyróżnia się na tle kafelków. Poza tym szara fuga do płytek drewnopodobnych zapewni naturalny i elegancki wygląd całej aranżacji.

Płytki drewnopodobne z szarą fugą to jedno, ale równie ważny, zwłaszcza w łazience, jest dobór odpowiednich akcesoriów, które będą tworzyć spójną i harmonijną całość. Jednym z nich są baterie, które stanowią ważne, rzucające się w oczy, uzupełnienie łazienki. Dlatego koniecznie zapoznaj się również z artykułem: Jaka bateria wannowa – 12 porad Komfortu.