Dywany plecione to niezwykle uniwersalny dodatek do właściwie każdego wnętrza. Najlepiej jednak komponują się ze stylami, w których wybiera się przyjazne w użytkowaniu materiały, inspiracje naturą oraz neutralne barwy. Nie bez znaczenia jest także praktyczność tego typu dywanów. Co wyróżnia plecione dywany oraz gdzie sprawdzą się najlepiej?
Dywan sznurkowy można umieścić w niemal każdym pomieszczeniu. Większy wariant lub kilka mniejszych idealnie sprawdzą się jako modne dywany w salonie. Jednak plecione dywany świetnie wyglądają również w przedpokoju. Wspaniale wzbogacą wystrój sypialni, w której sprawią, że pierwsze zetknięcie stóp z podłogą o poranku stanie się znacznie przyjemniejsze. Ze względu na swój neutralny charakter nierzadko stają się również elementem wyposażenia krytych tarasów. W przeciwieństwie do większości dywanów można umieszczać je również w łazienkach. W każdym z wymienionych miejsc wprowadzają wyjątkową przytulność oraz naturalny urok. Poza tym dywany plecione można wykorzystać w nieoczywisty sposób, np. jako ozdobę na ścianę.
Dywany plecione na płasko z naturalnych materiałów wyróżniają neutralne kolory, takie jak szarość i beż, dlatego łatwo dopasować je do aktualnego wystroju pomieszczenia. Doskonale komponują się z białymi, beżowymi czy kremowymi ścianami, a także meblami w odcieniach brązu. Bez obaw łącz je z drewnem (również w egzotycznych odmianach) oraz z wikliną. Jednak ze względu na swój uniwersalny charakter dywany plecione z juty, wełny czy bawełny mogą stać się tłem dla kolorowych aranżacji. Świetnie wyglądają tuż obok najodważniejszych odcieni czerwieni, różu czy pomarańczu, choć dobrze wypadają też połączone z błękitem i turkusem. Plecione dywany tworzą udaną kompozycję z wszelaką domową roślinnością ze względu na swój bliski naturze charakter. Poza tym intensywna zieleń może w pełni zaistnieć zestawiona z neutralnymi barwami plecionych dywanów.
Zarówno dywany plecione okrągłe, jak i prostokątne warto wybierać do domów urządzonych w stylach z widocznymi inspiracjami naturą. Należy do nich niewątpliwie styl rustykalny pochodzący z mroźnych krajów północy. Dywany supełkowe idealnie wpisują się w tę oszczędną w ozdoby stylistykę. Z pewnością sprawdzą się w towarzystwie prostych mebli, stonowanych barw oraz subtelnych motywów roślinnych. Dywan pleciony szary lub beżowy to idealny dodatek do pomieszczenia urządzonego w stylu skandynawskim dążącym do osiągnięcia efektu hygge. Doskonale podkreśla on przytulność wnętrz, jednocześnie nie zaburzając ich prostoty. Dywany plecione pasują również do dominujących zwykle bieli, szarości oraz czarnych elementów. Poza tym dywan pleciony w warkocz lub inny wzór pasuje też do bogatszych w ozdoby pomieszczeń. To często wybierany dodatek do stylu boho, w którym modne dywany tkane na płasko stają się idealnym tłem dla kolorowego wystroju. Ponadto są one nieodzownym elementem aranżacji w stylu etno, czerpiących inspiracje z kultury afrykańskiej oraz dalekowschodniej. Tu również ceni się naturalne materiały w kolorach ziemi. Co ciekawe zarówno w boho, jak i etno stylistyce można pokusić się o wybór dywanu plecionego kolorowego nawiązującego do przewodniej, odważnej barwy.