1. Strona główna

Wykładzina dywanowa do biura – estetyka i funkcjonalność

Przeciętnie pracownik spędza w biurze co najmniej jedną trzecią doby. Eksperci potwierdzają, że wystrój w miejscu pracy wpływa na samopoczucie i jakość realizacji przydzielonych zadań. Chociaż estetyka odgrywa istotną rolę podczas aranżacji wnętrz tego typu, kluczowym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze sprzętu oraz akcesoriów powinna być ich funkcjonalność i trwałość. Podobna zasada panuje w przypadku doboru koloru ścian czy wreszcie rodzaju posadzki, na której przez lata pracownicy wydeptywać będą swoje ścieżki zawodowe.

Wśród różnych rodzajów pokrycia podłogowego wykorzystywanych w przestrzeniach biurowych, częstym wyborem jest wykładzina dywanowa. Dekoratorzy decydują się na nią, ponieważ dodaje wnętrzu przytulności, a przy tym przez lata zachowuje swój pierwotny wygląd. Jest to również budżetowe rozwiązanie, nie tylko ze względu na przystępną cenę, ale także niski koszt utrzymania jej w czystości. Ciekawą alternatywą dla wykładziny w rolce są płytki dywanowe, które zabezpieczają przed koniecznością wymiany całego pokrycia, w przypadku miejscowych uszkodzeń. Wykładziny podłogowe dobrze wygłuszają pomieszczenia i poprawiają ich akustykę. Szeroka gama kolorystyczna pozwala dopasować pokrycie podłogowe do różnego typu pomieszczeń w obrębie całego biura. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nowoczesnych, wielofunkcyjnych przestrzeni.

Open space – wykładzina na usługach korporacji

Open space’y to charakterystyczne dla korporacji, najczęściej proste wnętrza, pozbawione zbędnych sprzętów i rozpraszaczy. Wybierając rodzaj podłoża dla tego typu pomieszczeń należy mieć na uwadze, że jest to przestrzeń o średnim lub dużym natężeniu ruchu. W takich przypadkach najlepiej sprawdzają się wykładziny kontraktowe, z podwyższoną odpornością na użytkowanie i czyszczenie. Jeśli chodzi o estetykę, można zastosować dwie strategie:

  • wybrać neutralne kolorystycznie wykładziny, wpasowujące się w koncepcję surowości (w tym przypadku znakomicie sprawdzi się szara wykładzina Fortesse, z 5-letnią gwarancją producenta, która optycznie wtopi się w otoczenie);
  • lub zerwać z wizerunkiem nudnego open space’u i stworzyć bardziej wyrazistą przestrzeń. Do takiej aranżacji pasować może zielona wykładzina supełkowa Stratus.

Zielona podłoga w biurze? Naturalnie!

Zieleń często pojawia się w przemyślnie zaprojektowanych przestrzeniach przeznaczonych do pracy. Kolor ten działa relaksująco i odświeża wnętrze. Niektórzy projektanci decydują się nawet na dywany imitujące prawdziwą trawę. W przestrzeniach biurowych, gdzie często stosuje się szklane ściany, nie ma zbyt wielu okazji do zastosowania barwnych elementów. Tworząc koncepcję wnętrza należy mieć na uwadze oddziaływanie poszczególnych kolorów na nastrój i psychikę pracowników, którzy w swoim miejscu pracy spędzają co najmniej jedną trzecią dnia.

Wykładziny do małych pomieszczeń biurowych

Biuro również jest nośnikiem wizerunku firmy, a pierwsze wrażenie bywa kluczowe. Warto pomyśleć o tym w czasach prężnie rozwijającego się employer brandingu. Należy więc zwrócić uwagę na wystrój i kolorystykę projektując wnętrze pokoi, w których odbywają się rozmowy rekrutacyjne, szkolenia i zajęcia dodatkowe. Tam sprawdzi się na przykład niebieska wykładzina dywanowa Centaure Deco.

Błękity bowiem mają wywoływać pozytywne wrażenie, redukować stres i działać stymulująco na umysł.

Niebieski w ciemnych odcieniach może sprawdzić się także w innych, reprezentacyjnych przestrzeniach, jak sale konferencyjne, w których przyjmuje się ważnych gości czy gabinety kadry zarządzającej. Granatowa wykładzina z subtelnym wzorem, jakim charakteryzuje się między innymi model Aktua, nada przestrzeni elegancji i nieco je ożywi.

Wystrój przyjazny pracownikom

Korporacje to jednak nie tylko wielkie, przeszklone przestrzenie, wypełnione boksami pełnymi ludzi wpatrzonych w ekrany komputerów. Coraz częściej pracodawcy w dużych firmach tworzą przytulne chill roomy, gdzie można odprężyć się czy pograć w ping ponga lub gry telewizyjne. Tam zastosować można bardziej „przyjazne podłoże”, jakie stworzy między innymi wykładzina typu shaggy. Do tej kategorii zalicza się na przykład fioletowa wykładzina dywanowa Harrow Flash. Wpleciona w nią srebrna nitka zakamufluje powstałe w ciągu dnia zabrudzenia, takie jak na przykład okruszki jedzenia. Niektóre nowoczesne instytucje decydują się także na inne, dodatkowe udogodnienia dla pracowników i otwierają firmowe miniprzedszkola. W takim miejscu nic nie sprawdzi się lepiej niż wykładzina dla dzieci City Life z kultowym wzorem imitującym infrastrukturę miasta albo pastelowe wykładziny z motywem kółek czy gwiazdek.

Wykładziny dywanowe znajdą zastosowanie także w innych typach placówek – czy to w kancelarii prawnej, biurze rachunkowym, urzędzie czy kreatywnie zaprojektowanych wnętrzach agencji reklamowych.