Kleje montażowe
Kleje montażowe wykorzystywane są zarówno w przypadku drobnych napraw, jak i generalnego remontu czy innych szeroko zakrojonych prac wykończeniowo-budowlanych. Jaki jednak klej wybrać? Klej montażowy szybkoschnący, wodoszczelny czy bezbarwny? Liczba rodzajów i typów klejów montażowym może każdego laika przyprawić o ból głowy. W naszym sklepie online znajdziecie kleje montażowe przeznaczone do różnego rodzaju prac i materiałów. W kuchni, łazience czy nawet na tarasie wykorzystać możecie klej montażowy wodoodporny. Z kolei wewnątrz często sprawdzi się uniwersalny klej montażowy biały lub klej montażowy przezroczysty. Zapraszamy do zapoznania się naszą pełną ofertą klejów montażowych. A jeśli macie problem z dopasowaniem kleju do konkretnego rodzaju pracy i nie wiecie, jaki klej montażowy kupić, to zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.
Klej montażowy – podział produktów
Kleje montażowe możemy podzielić ze względu na ich skład chemiczny, przeznaczenie lub sposób aplikacji. Jeśli chodzi o to ostatnie kryterium, to największą popularnością cieszy się klej montażowy w tubie. Taki klej aplikowany jest za pomocą standardowego pistoletu do uszczelniaczy. Jest to wygodny sposób aplikacji, który wykorzystać możecie w zdecydowanej większości prac remontowo-budowlanych. Są jednak sytuacje, w których potrzebny jest klej montażowy bez pistoletu. Możecie wtedy wykorzystać klej montażowy w sprayu lub klej montażowy w tubce. Nieco rzadziej spotykanym rozwiązaniem jest również klej montażowy w piance.
Jeśli chodzi o podział klejów montażowych według składu chemicznego, to możemy je podzielić między innymi na:
- Kleje montażowe rozpuszczalnikowe, czyli kleje na bazie kauczuków syntetycznych. Mogą one odbarwić powierzchnię, a spoina po utwardzeniu cechuje się niską elastycznością. Kleje montażowe na bazie wody cechują się delikatnym zapachem. Dzięki elastycznemu spojeniu można je wykorzystać w trakcie większości prac wykończeniowych. Warunkiem jest jednak to, że przynajmniej jedna z klejonych powierzchni musi być porowata i dobrze chłonąć wodę.
- Kleje montażowe poliuretanowe – ich zaletą jest duża szybkość i siła wiązania. Oprócz prac montażowych można je wykorzystać również do naprawy elementów stolarki okiennej czy drzwiowej.
Kleje montażowe hybrydowe
W kategorii uniwersalnych klejów montażowych dużą popularnością cieszą się również kleje hybrydowe. Klej montażowy hybrydowy na bazie polimerów można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Klej montażowy hybrydowy pozwala uzyskać trwałe i elastyczne spojenie. Klej ten jest również wodoszczelny i wodoodporny. Bardzo dużą zaletą klejów montażowych hybrydowych jest szeroki zakres materiałów, do których można je stosować. Podłoża i materiały, na których można wykorzystać klej montażowy hybrydowy to między innymi:
- cegła i beton,
- ceramika,
- metal i szkło,
- korek,
- płyty kartonowo-gipsowe,
- drewno i MDF,
- płyty OSB,
- klinkier,
- kamień,
- styropian.
Klej montażowy do listew
Klej montażowy jest często niezbędny również do położenia listew przypodłogowych czy listew drzwiowych. To, jaki klej montażowy do listew przypodłogowych wybrać, uzależnione jest przede wszystkim od materiału, z jakiego są one wykonane. Największą popularnością cieszą się aktualnie listwy wykonane z MDF. Najczęściej polecane kleje montażowe do listew przypodłogowych MDF to kleje na bazie syntetycznych żywic. Dodatkowo po zastosowaniu takiego kleju wszystkie szczeliny i łączenia należy uzupełnić akrylem i ewentualnie pomalować. Klej montażowy do listew drzwiowych i przypodłogowych z MDF można w większości przypadków stosować również do montażu listew z drewna i innych materiałów drewnopodobnych.
Nieco inny klej montażowy stosuje się do listew przypodłogowych z duropolimeru oznaczanego często symbolem MD. W przypadku tego tworzywa polecane są najczęściej kleje montażowe do polimerów. W tej roli sprawdzi się na przykład klej montażowy do porowatych powierzchni budowlanych. Warto upewnić się, że klej nie zawiera rozpuszczalników, dzięki czemu będzie bezpieczny dla elementów wykonanych z duropolimerów.
Klej montażowy do paneli
W kategorii laminowanych i winylowych paneli podłogowych największą popularnością cieszą się aktualnie modele montowana bezklejowo. Nadal są jednak sytuacje i materiały, w przypadku których najlepszym rozwiązaniem jest montaż na klej. To, jaki wybrać klej montażowy do paneli podłogowych, zależy od kilku istotnych czynników:
- Materiału, z jakiego wykonane są panele. Jeśli zdecydowaliście się na panele montowane na klej, to koniecznie należy sprawdzić, jaki rodzaj kleju rekomendowany jest przez danego producenta paneli.
- Tego, czy w pomieszczeniu znajduje się ogrzewanie podłogowe. W przypadku paneli winylowych montaż na klej może poprawić przewodzenie ciepła i co za tym idzie zwiększyć wydajność ogrzewania.
- Rodzaju podłoża, na jakim kładziemy panele. Klej montażowy do paneli podłogowych powinien być dopasowany nie tylko do materiału, z jakiego wykonane są panele, ale również do podłoża, na którym będziemy je układać.
W wielu przypadkach polecany klej montażowy do paneli podłogowych to hybrydowe kleje na bazie polimerów. Jak już wspomnieliśmy, kluczowa w doborze kleju jest jednak rekomendacja producenta paneli. Jest to więc pierwsza rzecz, którą należy sprawdzić po zakupie paneli klejonych. Niezależnie od tego, jaki klej montażowy do paneli ostatecznie wybierzecie, bardzo ważne jest również odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno być ono bardzo dokładnie oczyszczone i odtłuszczone. Musicie zadbać również o usunięcie wszelkich ubytków i nierówności. Ma to niebagatelne znaczenie szczególnie w przypadku cienkich paneli winylowych.
Zdarzają się również sytuacje, w których niezbędny jest klej do łączenia ze sobą dwóch lub więcej paneli. Chodzi o połączenie paneli wzdłuż i sklejenie na przykład dwóch desek. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest najczęściej klej montażowy do drewna typu D3.
Klej montażowy do paneli ściennych i tapicerowanych
Popularnym rozwiązaniem architektonicznym, które również wymaga zastosowania odpowiedniego kleju montażowego są także panele ścienne. Jaki klej montażowy do ściany wybrać w przypadku paneli z PVC? Klej montażowy do paneli ściennych z tego tworzywa powinien być: wodoodporny, niewrażliwy na zmiany temperatury i posiadać lepką konsystencję kompozycji. Podobnie jak w przypadku paneli podłogowych kluczowe jest również odpowiednie przygotowanie podłoża.
Nieco inaczej wygląda dobór kleju montażowego do paneli tapicerowanych. W domowych aranżacjach panele ścienne tapicerowane wykorzystuje się najczęściej w sypialni. To, jaki klej montażowy do paneli tapicerowanych wybrać, zależy przede wszystkim od tego, z jakiego materiału wykonana jest tylna, przylegająca do ściany cześć paneli. W większości przypadków będzie to płyta z materiału drewnopodobnego, na przykład MDF. Do ich montażu możemy więc wykorzystać klej montażowy do drewna lub MDF. Pod warunkiem, że jest on w stanie sprostać obciążeniom wynikającym z wagi paneli tapicerowanych.